Лансирани се HTC Desire 20 Pro и HTC U20 5G: тајванската фирма го нуди својот прв мобилен телефон 5G

HTC Desire 20 Pro и U20 5G

Уште во пад на своите приходи и во сенка на стариот успех што некогаш го уживаше во индустријата за паметни телефони, HTC е сè уште на нозе, обидувајќи се да ги задоволи ...

Со доста оптимистички цели, сега компанијата лансираше два нови мобилни телефони, кои се оние Desire 20 Pro и U20 5G, неговиот прв терминал со 5G конекција. И двата се претставени како два прилично привлечни модели со средна изведба и со нешто што фирмата не го имаше пробано претходно.

Исто и HTC Desire 20 Pro и HTC U20 5G: карактеристики и технички спецификации

На прв поглед, и едното и другото се практично идентични. Меѓутоа, кога ќе ги превртиме и ќе се фокусираме на нивните задни панели, гледаме дека работите се менуваат: текстуралниот дизајн на двете промени е груб на Desire 20 Pro и мазен на U20 5G.

HTC Desire 20 Pro

HTC Desire 20 Pro е најосновниот модел на ова ново дуо, но не за тоа терминал без многу да се понуди; сосема спротивното. Има IPS LCD екран со технологија, кој може да се пофали со дијагонала од 6.5 инчи и произведува FullHD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели, со што се обезбедува формат на приказ од 19.5: 9. Ова исто така има дупка што ви овозможува да ја отфрлите употребата на изрез или систем што може да се повлече за сместување на предната камера, која во овој случај е 25 MP и има отвор на отворот f / 2.0.

HTC Desire 20 Pro

HTC Desire 20 Pro

Овој мобилен телефон доаѓа со Чипсет Snapdragon 665, како и 6 GB RAM меморија и 128 GB простор за внатрешно складирање, што може да се прошири со употреба на microSD картичка. Сето ова го поттикнува а Батерија со капацитет од 5.000 mAh, компатибилна со технологијата за брзо полнење Qualcomm Quick Charge 3.0.

Меѓу другите карактеристики, тој доаѓа со Android 10. Неговите опции за поврзување се Dual-SIM 4G, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, NFC за вршење безконтактни плаќања, USB-C приклучок и влез за мини-џек за слушалки. Исто така, има заден читач на отпечатоци, додека неговата задна quad камера се состои од главен сензор од 48 MP (f / 1.8), широк агол од 8 MP (f / 2.2), макро леќа од 2 MP (f / 2.4) и 2 Бленда за MP (f / 2.4) за ефект на заматување на полето (боке).

HTC U20 5G

HTC U20 5G, како што рековме, Тоа е првиот мобилен телефон на компанијата со поддршка за 5G мрежи. Ова се должи на Чипсет Qualcomm Snapdragon 765G, Octa-core SoC што исто така му дава висок ранг на уредот во сегментот од средниот опсег благодарение на одличните перформанси.

HTC Desire 20 Pro

HTC Desire 20 Pro

Екранот на овој терминал останува во IPS LCD технологија и со FullHD + резолуција (2.400 x 1.080p, во овој случај), но неговата дијагонала станува 6.8 инчи. Исто така, има дупка на екранот лоциран во горниот лев агол, кој содржи предна камера од 32 MP со отвор на отворот f / 2.0.

Задниот систем со четири камери на U20 5G е ист како Desire 20 Pro (48 MP + + 8 MP + 2 MP + 2 MP), така што нема подобрување во овој дел,

Исто така, Има RAM меморија од 8 GB, внатрешен простор од 256 GB (може да се прошири преку microSD) и батерија од 5.000 mAh компатибилна со Quick Charge 4.0. Опциите за поврзување се исти во овој среден опсег, во исто време кога Андроид 10 работи на телефонот. Исто така, има заден читач на отпечатоци.

Технички листови на двата терминали

HTC DESIRE 20 PRO HTC U20 5G
ЕКРАН 6.5-инчен IPS LCD со FullHD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и отвор на екранот 6.8-инчен IPS LCD со FullHD + резолуција од 2400 x 1.080 пиксели и отвор на екранот
ПРОЦЕСОР Кученце 665 Snapdragon 765G
RAM меморија 6 GB 8 GB
ВНАТРЕШНА Складирање 128 GB може да се прошири преку microSD 256 GB може да се прошири преку microSD
ЗАДНА КАМЕРА 48 MP главно (f / 1.8) + 8 MP широк агол (f / 2.2) + 2 MP Боке (f / 2.4) + 2 MP макро (f / 2.4) 48 MP главно (f / 1.8) + 8 MP широк агол (f / 2.2) + 2 MP Боке (f / 2.4) + 2 MP макро (f / 2.4)
ПРЕДЕН КАМЕРА 25 MP (f / 2.0) 32 MP (f / 2.0)
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 10 Андроид 10
БАТЕРИЈА 5.000 mAh компатибилни со Брзо полнење 3 5.000 mAh компатибилни со Брзо полнење 4
ПОВРЗАЕ Bluetooth 5.0. Wi-Fi 5. USB-C. NFC 5G Bluetooth 5.0. Wi-Fi 5. USB-C. NFC
ЗАЧЕТИТЕЛ ПРОЧИТАЧОТ ЗА ПЕЧАТИ Да Да
ДИМЕНЗИИ И ТЕ WEИНА 162 x 77 x 9.4 mm и 201 грама 171.2 x 78.1 x 9.4 mm и 215.5 грама

Цена и достапност

Двата телефони се најавени во Тајван, но тоа е откриено само цената на HTC U20 5G, што е 565 евра за промена. Цените за HTC Desire 20 Pro допрва треба да бидат објавени.

Се надеваме дека наскоро ќе бидат пласирани на меѓународниот пазар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.