Извршниот директор на HTC признава дека компанијата престанала да иновира во паметни телефони

Лого на HTC

Добро е познато тековна ситуација на HTC, компанија која подолго време не постигна добри резултати во продажбата на своите паметни телефони. Денес се бори да преживее на пазарот кој е заситен и полн со стотици производители на мобилни телефони - претежно кинески - кои нудат неверојатна вредност за парите како Xiaomi, на пример.

Тајванската фирма уживаше многу добра популарност во изминатите години, но тоа веќе не е случај. Не е вообичаено како порано да се види некој со терминал HTC во нивни раце, и покрај фактот што имаше неколку лансирања на нови модели на брендот. Проблемот што ја доведе фирмата до оваа точка, очигледно, се должи на недостаток на иновации ... или барем тоа е она што го тврди Ив Маитрес, новиот извршен директор.

Маитрес, во интервјуто што го направи порталот TechCrunch, пофали разни телефонски компании во едно интервју пред неколку дена и ги критикуваше перформансите и презирувањето на HTC во последниве години. Се разбира, второто не е барано; Ненамерно, компанијата тргна на курс од кој не можеше да излезе, и покрај обидите што ги направи за тоа. Потрошувачи лојални на ова, со текот на времето, тие се префрлија на други попрофитабилни брендови со подобри понуди.

HTC

HTC се бореше да остане во живот за тоа време. Во вториот квартал на 2019 година регистрираше а петта последователна квартална загуба. Покрај тоа, минатата година отпушти една четвртина од својот персонал. Говорејќи за својот удел на пазарот, во 2011 година, HTC имаше удел на пазарот од околу 11%, додека во тековниот период неговото име останува скриено во делот „други“ во повеќето извештаи.

Поврзана статија:
HTC се подготвува уште еднаш да работи на еден од најконкурентните пазари во светот

„HTC престана да иновира во хардверот за паметни телефони“- рече извршната власт. „И луѓето како„ Епл “, како„ Самсунг “и од неодамна„ Хуавеи “, завршија неверојатна работа инвестирајќи во нивниот хардвер. Ние не, затоа што инвестиравме во иновации во виртуелната реалност. Кога бев млад, некој ми рече: „да се биде во право во погрешно време значи да се биде погрешен и да се биде погрешен во вистинско време е вистинската работа“. Мислам дека бевме во право во погрешно време и сега треба да ги стигнеме. Направивме грешка во тајмингот. Многу е тешко да се предвиди времето. HTC направи грешка во однос на времето. Тоа е тешка грешка и ние плаќаме за тоа, но сепак имаме толку многу средства во смисла на иновации, опрема и биланси, што чувствувам дека се опоравуваме од грешката во тајмингот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.