Андроид прирачник, основен водич за почетници

нов паметен телефон

Ако сте барале за андроид прирачник и го најдов овој пост, пред сè, добредојден. Дојдовте досега за две можни опции. Или сте еден од „чудните“ кои се спротивставија да имате паметен телефон и конечно решивте да се модернизирате, или доаѓате од друг оперативен систем и сакате да го преземете чекор напред кон Андроид, мобилниот оперативен систем со најголема моќност. Можеби сè уште сте во фаза на пребарување и сте curубопитни да знаете како сè работи. Се повеќе и повеќе прават чекор, меѓу другото, затоа што се чувствуваат некако исклучено од останатите.

Ако сте од оние кои конечно решија да „поминат низ обрачот“ и да купат паметен телефон со Android, кажете ви дека нема да зажалите. Денес ќе ве придружуваме чекор по чекор низ сите основни поставки за конфигурација на Android така што вашето искуство е што е можно по задоволително. Ние ќе бидеме покрај вас да ве водиме и да ви помогнеме да го направите вашиот нов телефон целосно оперативен. Од каде и да доаѓаш, реков, добредојде на Андроид.

Индекс

Што е Андроид?

Андроид

Ако сте нови во овој свет на паметни телефони, нема да се вклучиме во вечни ривали. Тоа мора да го знаете Андроид е мобилен оперативен систем на Гугл. А што е со оперативен систем за мобилни уреди најчесто користени во светот. Вашиот моментален број на неодамна објавени активни корисници надминува две милијарди. Нема ништо. И, денес му конкурира скоро исклучиво на оперативниот систем на „Епл“, што е повеќе од двојно од бројот на корисници. Можеме да го кажеме тоа Шпанија е земја со Android бидејќи повеќе од 92% од паметните телефони во нашата земја работат под зелениот андроид систем.

Во 2017 година Андроид Поминаа 10 години од неговото лансирање. Активно работи од 2008 година на мобилни уреди, таблети и неодамна на уреди за носење. Создаден под финансиска поддршка на Гугл од софтверската компанија „Андроид АД“, кој на крајот ќе биде купен од Гугл во 2005 година. Неговиот признат татко, Енди Рубин, заедно со избраниот тим инженери наменети да создадат систем заснован на Линукс Вака се појави оперативниот систем Андроид.

Систем отворен за сите

Предностите што ги нуди овој оперативен систем во однос на системот iOS на Apple е дека тој е отворен систем. Секој производител може да го користи и да го прилагоди на своите уреди. Y секој развивач може да креира апликации за истото благодарение на комплетот што Google го нуди како бесплатно преземање. На кратко, да може да се користи слободно за она за што е замислено. Оперативен систем за паметни уреди со допир. На овој начин која било марка што прави паметен телефон, со задолжителна лиценца на Google, можете да го користите Android како оперативен систем. Што Apple, на пример, не го прави. Во моментов е тренд дури и производителите што користеа сопствен оперативен систем, како што е BlackBerry на пример, да потклекнат пред еден глобален систем.

Андроид е оперативен систем заснован на структура на апликација. Главните, сметани за основни за нивната функционалност, се вградени како стандард во самиот оперативен систем. Систем изграден врз архитектура дизајниран да ја поедностави повторната употреба на компонентата. Така, секоја апликација може да ги искористи ресурсите на уредот и таа може да биде заменета од корисникот. Подоцна ќе разговараме за апликациите, нивната инсталација и ќе ви дадеме неколку совети.

 Кои се слоевите за прилагодување во Андроид? 

MIUI 9

Како што објаснивме, практично сите сегашни производители го користат системот Google за да ги оживеат своите уреди. И има некои фирми кои, со намера да се разликуваат од другите, користат таканаречени слоеви на персонализација. Би било, објаснето на многу графички начин, како „Облечете го“ Андроид системот со друга облека. Оперативниот систем останува ист, но по изглед е поинаков. Сликата што ја покажува е различна од онаа што ја создаде Google. Еве нивото на оптимизација игра основна улога што е постигнато со вметнување на слој на Андроид.

Постојат фирми, како што е Сони, што се применуваат поагресивни слоеви на прилагодувања, дури и ограничувајќи некои пристапи кон конфигурација во некои случаи. Брендови како Xiaomi, чија верзија на оперативниот систем, наречена MIUI, добива многу добра рецензија од своите корисници. И има други кои избираат да понудат „чист“ Андроид, многу почист и конфигуриран.

Да ги вкусите боите. Но, ние сме за Android без ограничувања и без „маскирање“. Од понекогаш овие слоеви предизвикуваат веќе течен и добро функциониран систем да страда од забавување непотребни

Како да креирате сметка на Google

Можеби немате Андроид паметен телефон, но многу е можно да имате сметка за е-пошта „gmail“. Ако веќе го имате, ова ќе биде вашиот идентитет за да можете да ги користите сите услуги на Google. Ако сè уште не сте ја создале вашата сметка на Google, ќе мора да го сторите тоа пред да започнете со конфигурацијата на вашиот уред.. За да го направите ова, нема да ви требаат повеќе од две минути. Во овој прирачник за Android објаснуваме сè. Постапката е како да креирате сметка за е-пошта затоа што и вие ќе го направите тоа. Единствениот проблем што можете да го најдете е тоа што некој веќе го користи името што го сакате. За остатокот, вклучувајќи низа лични податоци, веднаш ќе го креирате вашиот идентитет на Google, но ако се сомневате, овде објаснуваме чекор по чекор и различните начини креирајте сметка на Google.

Откако ќе се идентификувате, подготвени сте за пристап до најголемата продавница за апликации што постои, Игра Продавница. На ист начин, можеш направи употреба на вашиот Android уред од сите услуги што ги нуди Google бесплатно. Како општо правило, тие се сите оние апликации што нашиот уред веќе ги има претходно инсталирано. Во зависност од марката на уредот, тие можат да бидат придружени од некои сопствени на фирмата, како што се музички плеери, итн.

Бесплатни услуги на Google

услуги на Google

Гугл сериозно се обидува да ни го олесни животот. И ни нуди низа алатки со кои можеме да извлечеме максимум од нашите паметни телефони на најудобен начин. Тие се толку многу и толку разновидни што можеме да ги разликуваме по делови типови на услуги што Гугл ги нуди бесплатно. Во нашиот водич за Android ги избравме оние што можат да ви понудат најмногу на почетокот.

Услуги на Google за работа

Во овој дел можеме да ги искористиме

 • Документи на Google, Еден уредник на текст преку Интернет во кој можеме да уредуваме и споделуваме кој било документ каде и да сте.
 • Табели на Google е тоа, табеларна пресметка, но cсо можност за споделување, јавно објавување за уредување на еден или повеќе и искористување на кое било место.
 • Презентации на Google, најблиската работа до она што ќе го знаете како „power point“. Програма многу лесна за употреба за да ги направите и репродуцирате вашите презентации.
 • Google диск, безбедно „место“ за чување копија од вашите датотеки најчесто користени документи, дури и податоци за апликацијата.

Да те организирам

Google исто така ни дава можност да станеме поорганизирани. И имајте ја највредната содржина на нашите паметни телефони насекаде. Значи, ќе имаме на располагање

 • Google Слики, што не служи само за организирање на нашите зафаќања. Автоматски направете албуми според датуми или места. Покрај тоа што ни нудиме 15 GB меморија за да не зафаќаат фотографиите на нашиот уред.
 • Контакти на Google не тера никогаш да не се плашиме од промена на телефоните поради губење на зачуваните броеви или поради тоа што треба рачно да ги поминеме. Синхронизирајте ги контактите со вашата сметка на Google и тие ќе бидат каде и да се идентификувате.
 • Google календар, календарот на Google за да не заборавиш ништо и да имаш запишано сè. Известувања, потсетници, аларми, ништо нема да ти избега.

Одговори на прашања

Зошто сакаме паметен телефон ако не можеме да го прашаме ништо, нели? Да има Гугл на дланка тоа е предност. Со претходно инсталираниот додаток на Google, можеме да прашаме разговарајќи со Google за што било. Или, пребарајте и движете низ нејзината позната апликација на вашиот прелистувач. непријател

 • Google Chrome да пребарувате и да се движите низ познатата апликација на вашиот прелистувач
 • Гугл мапи. Без разлика дали сакате да знаете каде е нешто или како да стигнете таму, големиот „G“ е тука за веднаш да ви помогне. Google не ве напушта каде и да сте.
 • Гугл преведувач, Каде и да сте, јазикот нема да биде пречка ниту за вас.

Забава и забава

Паметниот телефон е за многумина синоним за расеаност. И тоа е така, сите сме ослободени некое време со долго чекање. Има и такви кои го користат својот телефон Андроид како центар за мултимедијална забава. За ова можеме да уживаме во разновиден број апликации.

 • YouTube. Стриминг видео-платформата со исклучителна моќ. Репродуцирајте ги вашите омилени видеа, споделете ги или поставете ваши.
 • Музика на Google Play става во ваша рака компетентен мултимедијален плеер. И покрај пуштањето музика од вашите уреди, можете да пристапите до најновите хитови во моментот. Или купете го најновиот албум од вашиот омилен уметник.
 • Филмови на Google Play Како и со музиката, добијте ги најновите новости во филмовите, ТВ-емисиите или сериите.

Овие се најистакнатите услуги, но Google ви нуди многу повеќе. Како што гледате, цел свет на можности со вашиот Андроид уред. Дали бевте свесни за сè што ви недостасуваше? Сигурно не жалам што сте купиле паметен телефон со Android. И ако сè уште не сте го купиле, кога ќе завршите со читање на овој пост, сигурно ќе бидете убедени.

Основна конфигурација на вашиот мобилен Андроид

андроид конфигурација

Дали веќе сте го купиле? Честитки Ако конечно го имате вашиот нов уред со Android во ваши раце време е да го подготвиме. Во овој прирачник за Андроид, ќе ве водиме чекор по чекор да ја извршиме првичната конфигурација. Откако ќе го извадите вашиот нов телефон од неговото поле, ќе мораме прво додадете ја нашата СИМ-картичка. И без страв, притиснете го копчето за вклучување за да ја започнете конфигурацијата.

Како да го поставите вашиот јазик на Андроид

Тоа е првото нешто што мора да го направиме кога ќе го вклучиме нашиот нов уред со Android. По дипломатската порака за добредојде со која не поздравува ние мора да го избереме јазикот со кој ќе комуницираме од тој момент со нашиот паметен телефон. На обемна листа на јазици ќе го избереме соодветниот, и тоа е тоа.

Ако во кое било време сакаме да го смениме јазикот избрани во почетната конфигурација можеме да го направиме тоа лесно. Ние нема да насочуваме во менито на нашиот паметен телефон кон «Поставки». И од тука, нормално влегувајќи внатре "Напредни поставувања" мора да ја бараме опцијата "лично". Од оваа локација, со кликнување на „Јазик и внесување текст“ Можеме да пристапиме до списокот на јазици и да го смениме во оној што го сакаме.

Како да го поставите вашиот Андроид уред како „нов уред“

Најновите достапни верзии на понудата за Android нови опции за конфигурација за кога стартуваме паметен телефон. Така, во случај кога новиот телефон купен служи за обновување на претходниот, ќе го олесниме. Од оваа точка, можеме да го конфигурираме новиот телефон со истите опции како и стариот. Дури и со истите апликации што ги инсталиравме, клучевите Wi-Fi, итн.

Но, ова не е наш случај сега. И за да продолжиме со основната конфигурација, мора да ја избереме опцијата „Поставете го како нов уред“. На овој начин следните чекори и поставки ќе бидат внесени за прв пат. Па, да преминеме на следниот чекор.

Изберете wifi мрежа за нашиот паметен телефон со Android

Иако чекорот за избор на Wi-Fi мрежа не е потребно целосно за да се заврши поставувањето на новиот уред. Ако се препорачува да ги извршите овие операции со Интернет-врска. На овој начин, конфигурацијата на уредот ќе биде комплетна. Во списокот на достапни мрежи Wi-Fi, ние мора да ги избереме нашите. За да продолжиме, откако ќе го внесеме кодот за пристап, мора да избереме «продолжи».

Вообичаено е да се користат повеќе од една Wi-Fi мрежа во текот на денот. Од оваа причина, и за да можете да ги додадете сите мрежи што ви требаат, ние ви објаснуваме како да се направи тоа во кое било друго време. Повторно пристапуваме до иконата «Поставки» на нашиот уред и изберете ја опцијата «Wi-Fi ". Ако ја активиравме Wi-Fi конекцијата, ќе можеме да ги видиме достапните мрежи во списокот. Едноставно мора да ја избереме саканата мрежа и да го внесеме кодот за пристап. Нашиот уред автоматски ќе се поврзе со зачуваните мрежи кога сме во рамките на неговото покритие.

Како да се најавите со нашата сметка на Google.

Претпоставуваме дека веќе сме имале сметка на Google или дека сме ја создале следејќи ги упатствата погоре. Пристапот до него и уживањето во сите услуги што ги нуди нашата сметка е многу едноставен. Едноставно ќе мораме идентификувајте не со нашата сметка „xxx@gmail.com“ и внесете ја нашата лозинка. Откако ова е направено, ние мора да ги прифатиме условите за услуга за да продолжиме со следниот чекор.

Исто така е можно да продолжите со конфигурацијата без да имате сметка за "gmail". Но, повторно препорачуваме да го направите тоа со неа. На овој начин можеме целосно да уживаме во пакетот услуги што Google ни ги нуди. И така, конфигурацијата ќе биде поцелосна во сите погледи.

Како да додадете друга сметка за е-пошта

Откако ќе заврши претходниот чекор, менито за конфигурација ќе нè праша дали сакаме да додадеме друга сметка за е-пошта. Еве можеме да ги додадеме остатокот од сметките за е-пошта што ги користиме асистивно. Без разлика дали е во сопственост на Google или кој било друг оператор. Апликацијата Gmail ќе се погрижи за нивно организирање во папки. Може да ја видите целата пошта во исто време или индивидуално да ги изберете сандачињата, испратените, итн.

Како и со мрежите Wi-Fi, откако ќе заврши процесот на конфигурација на уредот, можеме исто така да додадеме сметки за е-пошта колку што ни требаат. За ова ќе одиме на повторената икона на «Поставки» каде треба да ја бараме опцијата „Сметки“. Од тука ќе избереме "додадете сметка" и ќе ги внесеме името на сметката, лозинката итн. И веднаш ќе се појави во сандачето со останатите.

Конфигурирајте го системот за безбедност и отклучување на Андроид

Во овој аспект, важните улоги играат безбедносните опции што може да ни ги понуди нашиот уред. Тоа е, зависи од поврзаните придобивки што ги имате. Во моментов скоро сите нови уреди се опремени со читач на отпечатоци. И иако има телефони кои сè уште не ја вметнуваат оваа технологија, има и такви кои ја имаат читач на ирис o препознавање на лице.

Ако нашиот уред нема никакви новости во безбедносните системи, не треба да се грижиме. Сè уште може да биде безбедно од трети страни ако добро ги искористиме алатките што ни ги нуди Google. Ние секогаш можеме да имаме шема за отклучување или направете го тоа преку a нумерички код. Во овој чекор можеме да избереме само еден или да ги комбинираме едни со други. На еден или друг начин, ние секогаш советуваме да користите еден.

Ова е последниот чекор во основната конфигурација на нашиот уред, но не и најмалку важен за тоа. Откако го избравме безбедносниот систем, нашиот паметен телефон е скоро подготвен. Овие поставки обично се исти на практично сите уреди со Android. Но, нарачката може да се промени во зависност од слоевите за прилагодување и верзијата на оперативниот систем што ја имаме.

Врз основа на нашата локација, ќе ја избереме соодветната временска зона. Од таму можеме да бидеме сигурни дека времето прикажано од уредот е точно.

Сега можеме да уживаме во нашиот нов уред со полн капацитет. Но, прво, можеме да ви дадеме малку персонализација. Несомнено е една од карактеристиките на овој оперативен систем, можноста да му се даде изглед што најмногу ни се допаѓа. Од основната конфигурација на уредот можеме да ја избереме темата, мелодиите или пораката што најмногу ни се допаѓа. Исто како него позадина употреба на заклучување или екран. Или дури и боите на LED диодите за известување поврзани со секое известување.

Како да знаете дали мојот оперативен систем Андроид е ажуриран

ажурирање на андроид

Сметајќи на повеќе инсталирани апликации што Google ни ги нуди, паметниот телефон е веќе целосно оперативен за скоро секоја задача. Но Пред да продолжите со инсталирање на надворешни апликации, интересно е да проверите дали нашиот софтвер е ажуриран. За да го направите ова, во менито на уредот ќе одиме „Поставки“. Lookе ја бараме опцијата „За мојот уред“ и ќе кликнеме на него. Откако ќе се отвори оваа опција, мора да избереме „Пребарај за ажурирања“ (или многу слична опција). Самиот телефон ќе провери дали има новости што чекаат за инсталирање.

Ако има ново ажурирање, едноставно треба да кликнеме на "Преземи и инсталирај" и веднаш ќе започне преземањето, кое ќе се инсталира автоматски. Овој процес може да трае неколку минути и нашиот телефон ќе биде ажуриран. Забележи го тоа нема да можете да преземате ажурирање со помалку од педесет проценти батерија.

Како практичен совет, тоа е погодно е да се изврши оваа операција со Wi-Fi врска. Бидејќи преземањето на ажурирање на оперативниот систем може да ја зголеми потрошувачката на податоци во вишок.

Ажурираниот оперативен систем е секогаш побезбеден и поефикасен. Оптимизирање на уредот со свои функционалности и со апликации е секогаш подобро со најновата достапна верзија. Ажурирани ќе ве спречат да наидете на проблеми со компатибилноста на апликациите, па дури и потрошувачката на батерија може да се подобри.

Како да преземате апликации на Android

апликации

Сега да. Нашиот паметен телефон е подготвен да прима апликации. Сега можеме да преземеме и инсталираме онолку апликации колку што сакаме. И нашиот главен совет е да го сториме тоа од официјалната продавница, Google Play Store. Во него ќе најдеме скоро милион апликации на наши услуги за практично сè што можеме да смислиме. Едноставно, треба да ја притиснеме иконата на Play Store, која е стандардно претходно инсталирана и можеме да пристапиме.

Подредени по категории меѓу кои можеме да најдеме, на пример, забава, начин на живот, фотографија, образование, спорт, и така натаму до повеќе од триесет опции. Можеме да избереме да пребаруваме меѓу најпопуларните или да пребаруваме игри, филмови, музика. Бесконечни опции со кои сигурно ќе ја најдеме апликацијата што ја сакавме.

За да инсталирате апликација на нашите уреди, првото нешто е да пристапите до Play Store. Откако влегов, кога ја најдовме посакуваната апликација, вие само треба да кликнете на него. Кога ќе го отвориме, можеме да ги видиме информациите поврзани со нејзината содржина, да видиме слики од екранот на самата апликација, па дури и да прочитаме коментари и да видиме рејтинг на корисник. Како и проверка дали апликацијата е бесплатна или платена.

Како да инсталирате или деинсталирате апликации на Андроид

Ако не убедивте, само мора да кликнеме на „инсталирај“. Апликацијата автоматски ќе започне да се презема и инсталира на нашиот уред. И штом инсталацијата заврши, апликацијата ќе создаде нова икона на работната површина. За да го отвориме и користиме, едноставно треба да кликнеме на нејзината икона. Дали гледате колку е лесно? Не може да биде полесно да преземете и инсталирате апликација.

Но Што ако не ми се допаѓа апликацијата што ја преземав? Нема проблем, исто така можеме многу лесно да ги деинсталираме. Една опција би била да одам на „Поставки“. Од тука избираме „Апликации“ и ќе ја видиме листата на инсталирани апликации. Со кликнување на апликацијата што сакаме да ја деинсталираме, се појавува мени во кое мора да избереме "Деинсталирај". Или, во зависност од верзијата Андроид што ја користиме, со притискање и држење на која било апликација, на секоја од нив се појавува крст. И со кликнување на крстот, апликацијата исто така ќе се деинсталира.

Основни апликации на Андроид

Благодарение на мноштвото опции што ни ги нуди Play Store, секој паметен телефон е различен од друг. Вашиот уред кажува многу за вас. Гледајќи ги апликациите што ги инсталиравме, можеме да знаеме кои се нашите вкусови и преференции. Спорт, игри, музика, фотографија. Има толку многу опции што можеме да ги преземеме, што е тешко да се направи избор што ќе ги задоволи сите.

Но, и покрај тоа, би можеле да се согласиме со огромното мнозинство серија „фундаментални“ апликации” И ние ќе ги советуваме оние што се препорачуваат за нас. Меѓу нив ги избравме најпопуларните од секој сектор. Имајќи ги инсталирани, ќе можете да го извлечете максимумот од вашиот нов телефон со Android.

За социјално вмрежување

Апликациите на социјалните мрежи се „abc“ на преземени апликации за паметни телефони. И тие се над оперативните системи, брендовите и моделите. Значи, не можеме да ги игнорираме апликациите што вредат најмногу часови на употреба. Паметните телефони се практично незамисливи без овие апликации. Тие живеат едни за други и обратно.

Facebook

Се смета како мрежата на мрежи, Можеме да ви кажеме малку што не е познато за оваа социјална мрежа. Факт е дека ако сте решиле да се префрлите на паметен телефон и сè уште немате сметка на Фејсбук, ова е време.

Facebook
Facebook
Развивач: Facebook
цена: слободен+

Twitter

Друга од основните социјални мрежи за да бидете во комуникација со светот. Првично замислен како услуга за микроблогирање. И претворен благодарение на неговата употреба, и секако на нејзините корисници во вистинска алатка за комуникација. Личности, власти, професионални и аматерски медиуми совршено се комбинираат во коктел од информации и мислења што не можеме да ги игнорираме.

Twitter
Twitter
Развивач: Твитер, Inc.
цена: слободен

Instagram

Социјалната мрежа за убители на фотографијадо. Или вака дојде до нашите паметни телефони за прв пат. Во моментов претворена во моќна платформа во која може да се откријат луѓе, фотографии, приказни, па дури и компании од интерес. Инстаграм не може да недостасува во новиот паметен телефон Андроид.

Instagram
Instagram
Развивач: Instagram
цена: слободен+

Пораки

Комуникацијата е прва цел на телефонотили, без разлика дали е паметен или не. И, како што знаеме, сегашната форма на комуникација се смени. Тешко дека веќе се прават телефонски повици. И со Андроид паметен телефон во ваши раце, апсолутно е задолжително да инсталирате најмалку два од нив.

WhatsApp

Es најсимнуваната и користената апликација за пораки во светот. Кој не користи WhatsApp денес? Постојат дури и некои фирми кои ја вклучуваат оваа апликација, меѓу кои наоѓаме претходно инсталирана. Основна апликација за да се биде во светот

WhatsApp Messenger
WhatsApp Messenger
Развивач: WhatsApp ДОО
цена: слободен

Телеграма

Многумина го сметаат за „другиот“. Но избран подобро од WhatsApp во безброј споредби. Неговата суштина е иста како онаа на нејзиниот ривал. Но, со А. континуирана работа на ажурирања и со имплементација на различни функционалности успева да биде повеќе разноврсна од WhatsApp.

Телеграма
Телеграма
Развивач: Телеграма ФЗ-ДОО
цена: слободен

Корисни апликации за вашиот паметен телефон

Гореспоменатите апликации се оние што ќе ги видите на скоро сите паметни телефони што работат денес. Но, во пространоста на Google Play Store има простор за многу повеќе. И има апликации што можат да ви послужат само за она што ви треба. Апликации што несомнено тие ќе му дадат на вашиот паметен телефон уште една корисна корист и функционалност.

Затоа, подолу ќе препорачаме некои од апликациите што најмногу ни се допаѓаат и кои секако ги користиме секојдневно. За многумина, паметните телефони се друга форма на комуникација и забава. Но, за многу други тоа е исто така корисна алатка за работа што може многу да ни помогне.

Evernote

Место да се задржи сето тоаВака се дефинира апликацијата што може многу да ви помогне да бидете поорганизирани. Замислен како тетратка, но тоа служи многу повеќе. Може да зачувувате фотографии, датотеки, аудио или текстуални белешки. Служи како потсетници за состаноци или задачи што треба да се извршат. Една од најкомплетните апликации за во канцеларија или за вашите работи и тоа најмногу се разви.

Новина и корисност на оваа апликација е тоа можете да го користите на кој било од вашите уреди. И секогаш ќе ги синхронизирате истовремено. Затоа, не мора да се грижите дали барате белешка на телефонот или таблетот. Она што го запишувате во Evernote, ќе го има на сите уреди што ги користите. Една од најкорисните апликации што ќе ги најдете.

Trello

Друг одлична алатка за организирање на работа. Идеално за изведување групни работни задачи. Создадете табла и споделете го со кого треба да соработувате. Ти можеш креирајте списоци во колони многу визуелно Y пополнете ги со карти, на пример, од до-дос. Овие картички може лесно да се влечат од колона до колона, на пример, од задачи до извршени задачи.

Ако споделувате канцеларија или задачи со тим, не можеме да смислиме попрактичен и корисен начин да се организирате. Споделете го вашиот одбор со вашите колеги. А) Да секој ќе има пристап до ажурирани информации за чекање и завршена работа. Силно препорачана апликација.

Џеб

Една од апликациите што секогаш освојува место меѓу нашите омилени. Со мотото на "Зачувај за подоцна", ни помага да не пропуштиме ништо што би можело да ни биде интересно. Ставете го во „џеб“ и прочитајте го кога ќе имате време. Може да зачувувате написи и вести неограничено. И можете дури и да ги нарачате како што најмногу ви одговара. Несомнено е алатка наменета за оние од нас кои не запираат. И, тоа е многу корисно за да не пропуштиме ниту еден важен напис за нас. што навистина нè интересира.

Ocketебот е корисен колку што е лесен за употреба. Зачувувањето публикација во вашиот „џеб“ е брзо и лесно. По инсталацијата Pocket вклучува наставка со својата икона. Користејќи ја опцијата за споделување, можеме да заштедиме за џеб автоматски. И, ние треба само да пристапиме до апликацијата за да бараме сè што сакавме да заштедиме за подоцна. Одлична идеја што може да ни помогне од голема помош.

iVoox

Оваа апликација е дизајнирана со идеја многу слична на Pocket. Иако вклучува и други видови медиуми. Светот на подкаст заработи повеќе и повеќе интеграли благодарение на овој вид платформа. Хумор, забава, култура или музички програми. Сè се вклопува во iVoox. Огромна и многу добро организирана платформа каде што можете да ја слушате вашата омилена радио програма кога сакате.

Ако никогаш не можете да ја слушате радио емисијата што ви се допаѓа најдобро, веројатно е дека тоа е веќе на iVoox. Може да се претплатите на различни публикации. На овој начин ќе знаете кога има нова содржина поврзана со вашите вкусови и вашите следени програми. Не е сè за работа, нели? Совршен сојузник за вашето слободно време.

Може да ве советуваме за апликации без да застануваме подолго време. Овие се некои од оние што ги користиме најмногу и кои ги сметаме за најкорисни. Но, бидејќи секој корисник е свет. Најдобар совет е да се нурнете во Play Store и да ги пронајдете вашите посебни „богатства“. Ако ви треба апликација за нешто безбедно, таа е во продавницата за апликации на Google.

Безбедност на Андроид 

Безбедност на Андроид

Нормално е да се чита и слуша тоа Андроид не е безбеден оперативен систем. Или барем не е сто проценти. И делумно е точно. Нешто што, од друга страна, е најкористениот систем ширум светот, нормално е дека е нај нападнат од малициозен софтвер. За да го заштитиме нашиот уред, ни стојат на располагање низа апликации и антивируси со кои можеме да го контролираме „чистењето“ на нашиот мобилен телефон.

Мора да го имате на ум тоа безбедноста на нашите уреди зависи многу од ризикот на кој ги изложуваме. Пристап до веб-страници со сомнителна репутација. Отворете сомнителни е-пошта. Или дури и преземање на некои ниско-квалитетни апликации, опфатени со реклами. Како што можеме да видиме, постојат неколку можни форми на инфекција. За среќа, Андроид постојано работи на подобрување на безбедноста. И тоа прави сериозна проверка на потенцијално опасните апликации со забрана за нив од Play Store.

Како активен корисник на Android од неговото основање, морам да кажам дека никогаш не сум сретнал сериозен проблем поради инфекција со вируси на мојот паметен телефон. И факт е, како што се случува во компјутер, дека постојаната анализа на датотеките на уредот што прави програма или апликација, завршува со забавување на неговото работење. Затоа, за да избегнеме проблеми со вируси без да изгубиме малку перформанси, мора да преземеме одредени мерки на претпазливост со содржината што ја конзумираме и од каде потекнува.

Но, ако она што го сакате е да спиете мирно знаејќи дека каде и да пристапите до вашите лозинки и податоци ќе бидат безбедни, подобро е да инсталирате антивирусна апликација. Одлична опција може да биде 360 безбедност, сметан за најсигурен мобилен софтвер за безбедност на светот. Не залудно има белешка од 4,6 од пет во Play Store. Покрај тоа што има повеќе од двесте милиони преземања.

Како да направите резервна копија на моите податоци на Андроид

Како општо правило, нашите паметни телефони содржат вредни информации за нас. Понекогаш во форма на пораки, или фотографии и видеа. Или дури и работни документи што не треба да ги губиме. Така што сите наши податоци се безбедни несреќа или пристап од трета страна, најдобро е да ги користите алатките што Google ги става на располагање на нас.

Преку Google Контакти, Google Photos или Google Drive, можеме да ги имаме нашите контакти, фотографии, датотеки или документи безбедно и каде било. Но, ако она што го сакаме е да создадеме резервна копија во самиот уред, ние ќе ви кажеме како да го направите тоа. За да ја направиме нашата резервна копија, мора да ја отвориме опцијата «Поставки». Одиме во напредните поставки и бараме "Лично". Една од поставките е „Резервна копија“.

Во рамките на оваа опција имаме неколку достапни опции. Можеме да ги копираме нашите податоци на самиот уред или да го направиме тоа преку нашата сметка на Google. За ова, мора да се идентификуваме на паметниот телефон со своја сметка. Од тука, исто така, можеме да ги вратиме мрежните поставки, во случај на промена на операторот, на пример. И, исто така, можеме да ги вратиме фабричките податоци, во случај да сакаме целосно да ги избришеме нашите уреди.

Сите претходни чекори што ги објаснивме ќе бидат многу корисни ако не сте нови со уред со Android. И тие исто така ќе бидат ако сте пред вашите почетоци во оваа мобилна технологија. Се обидовме да направиме целосен водич за да не се изгубите во кое било време. Но Можеби не сте нови во светот на паметните телефони. И да, вие сте на Андроид.

Значи, за да го направиме упатството повеќе разноврсно, ќе вклучиме уште еден чекор. Така ќе ја направиме оваа добредојдена работа за сите што сакаат да се приклучат на водечкиот мобилен оперативен систем во светот. Нови корисници и оние кои доаѓаат од други оперативни системи. И дека преминот од еден во друг оперативен систем не претставува никаква пречка.

Како да ги префрлам моите податоци на Андроид од iPhone

iOS на Android

Од Гугл тие секогаш ја земале предвид можната миграција на корисниците од Андроид кон Андроид. И со години развива апликации кои ја олеснуваат задачата за миграција на податоците од една на друга платформа. Иако понекогаш процесот може да изгледа досаден и комплициран. Гугл нуди некои алатки кои значително ќе го поедностават овој премин од Android до iOS податоци

Google Drive за iOS

Една од најкорисните апликации што Гугл ја нуди бесплатно преку платформата за апликација за потпис на јаболкото. Со оваа апликација можеме да ја извеземе целата содржина што сметаме дека е неопходна од стариот iPhone да го имаме на нашиот нов Андроид. И можеме да го сториме тоа следејќи неколку навистина едноставни чекори.

Инсталиран на iPhone, покрај тоа што може да го користи како алатка што е, за складирање и обработка на датотеки и документи. Може да бидеме и ние многу корисно за пренесување на нашите податоци од iOS на Android. Затоа, првото нешто што мора да направиме е да ја преземеме оваа апликација. Y откако ќе се инсталира на iPhone, да се идентификуваме во неа со нашата сметка на Google. Податоците ќе бидат копирани преку оваа сметка.

Со инсталиран Google Drive за iOS на iPhone, мора да го сториме следново. Од мени за поставки ние мора да избереме „Направи резервна копија“. Мораме изберете да ги копирате податоците во нашата сметка на Google Drive во кои претходно идентификувавме. Откако ова ќе биде готово, ќе избереме различни датотеки што сакаме да ги копираме, како што се контакти, фотографии, настани во календарот, дури и разговори на WhatsApp. Лесно, нели?

Кога ќе ја отвориме истата апликација на нашиот уред со Android, претходно инсталиран во фабриката, можеме да имаме пристап до сите копирани податоци. Од WhatsApp, кога ќе го инсталираме, мора да ја избереме реставрацијата од копијата во Google Drive за да ги зачуваме разговорите. Ние ќе го сториме истото за да ги вратиме контактите, календарите итн.

Фотографии на Google за iOS

Како ограничување на Google Drive, можеме да откриеме дека просторот што ни го нуди не е доволен. Како општо правило, најголемиот процент на зафатеност на меморијата на паметниот телефон одговара на фотографиите. И токму овие го прават складиштето да изгледа неред.

На ист начин како што го имаме и ние на Apple App Store од Google Drive, исто така неодамна можеме да преземеме „Фотографии на Google“. Со незначителни 15 GB достапни бесплатно, можеме многу да ја олесниме зафатеноста на складирањето на нашите уреди. И на ист начин, имајте ги на располагање сите фотографии и видеа веднаш на нашиот нов Андроид паметен телефон.

Иако секогаш Прво ги препорачуваме мајчините апликации на Google за неговата солвентност и докажана функционалност. Можеме да препорачаме и некоја релевантна апликација што можеме да ја најдеме бесплатно во Google Play Store. Ако сè уште не сте разјасниле со следниве чекори, постои апликација која е едноставна и непогрешлива.

Преместете го преносот / резервната контакт контакти

Ако пренесувањето контакти од стариот iPhone на вашиот нов паметен телефон со Android е проблем, престанете да се грижите. Па тоа почетокот со вашиот Android не започнувајте на погрешно стапало Избравме апликација која откако ќе ја користите нема да се двоумите да ја препорачате. За помалку од една минута ќе видите како вашите контакти одат од еден на друг уред без да треба да ги комплицирате работите.

Без разлика дали доаѓате од iOS или ако обновите уред и сакате да ја вратите книгата за контакти ова е идеална апликација. Претходи неодамна ажурираната верзија и оценката 4,8 на Play Store. Y искуството да се користи неколку пати ја потврдува неговата одлична изведба.

Е мораме преземете ја апликацијата на iPhone и исто така на новиот уред. Пристапуваме преку нејзината икона на двата телефони истовремено. Имајќи предвид дека мораме имаат активирано Bluetooth. Во нашиот нов телефон ќе ја избереме опцијата «увоз на контакти од друг уред». Самата апликација ќе ги следи блиските уреди со Bluetooth. Кога на екранот ќе го видиме името на стариот уред, треба само да го избереме со кликнување на иконата што се појавува со нејзиното име.

Ние ќе избереме, во овој случај, iPhone-от од кој сакаме да ги увезуваме контактите. Потребно доделете ги дозволите за апликацијата потребно за да можете да пристапите до податоците од календарот. Откако ќе го сториме ова, телефонскиот именик ќе започне да се копира од стариот уред на новиот. Останува само да се дадат дозволи на новиот уред за лоцирање на увезените податоци во книгата за контакти. Y веднаш можеме да уживаме во сите наши контакти на новиот телефон. Толку лесно.

Сега, веќе не можеме да го користиме како изговор дека не го менуваме оперативниот систем поради тешкотијата да ги пренесеме нашите податоци од една на друга платформа. Благодарение на овие апликации ќе можеме да ги имаме сите наши датотеки, фотографии и контакти преку многу едноставни чекори.

Сега сте подготвени да се потопите во светот на Андроид

Денес Детално објаснивме како целосно да влезете во екосистемот на мобилен Google. Од овој момент Андроид веќе може да биде дел од вашиот живот. Правилно конфигуриран, паметен телефон станува корисно „продолжение“ на самите нас. И далеку од тоа да биде пречка во нашите лични односи, со правилна употреба, тоа може да ни помогне на многу начини.

Ако се двоумите од почеток во одлучувањето помеѓу iOS или Android да ви кажам дека со текот на времето, и сè повеќе и повеќе, и двата оперативни системи стануваат се повеќе слични едни на други. Во принцип би можеле да кажеме дека двајцата служат точно исто, и дека работат со ист концепт. И, и двете се поддржани од продавница за апликации што ги комплетираат основните услуги што ги нудат.

Дека Андроид успева да се издвои од останатите, се должи на некои клучни околности. Оперативен систем со поотворен ум во сите аспекти. Неговиот слободен софтвер е една од најголемите придобивки. Пристап до развој на апликации без потреба од скапи лиценци. И можноста да имате многу повеќе можности за конфигурација и прилагодување. Наводно, нема да можете да пропуштите ништо во Андроид од другите оперативни системи.

Ако не сте почетник, овој водич може да го сметате за премногу основен. Иако ова беше вистинскиот крај на неговото создавање. Помогнете им на оние кои, поради околности, досега не биле во можност или сакале да пристапат до нови мобилни технологии. Дали нашиот водич ви бил корисен? Се надеваме дека ви помогнавме да го направите вашиот нов паметен телефон што е можно пофункционален. Останува само да уживате целосно во искуството со Андроид, со среќа!

И, ако имате какви било сомнежи или има нешто што не знаете како да направите, оставете ни коментар и ние ќе ви помогнеме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус dijo

  Од најцелосните прирачници до сега! Силно се препорачува!

 2.   Xабин dijo

  Многу добра статија. Честопати се зема здраво за готово дека сите луѓе се јасни во врска со одредени основни концепти

 3.   Нагоре dijo

  Одличен пост !! Тие треба да го вклучат во пакетот кога ќе купите нов телефон за да имате сè под контрола.

 4.   Emilio dijo

  Одличен придонес. Благодарам многу
  Тоа е најкомплетниот, јасен, концизен и практичен псевдо-прирачник што го видов до денес.
  Контраст е со срамното отсуство на прирачник (заменет со едноставна мала брошура) во повеќето мобилни телефони од најновата генерација. Треба да се забрани и казни.

 5.   Emilio dijo

  Патем, како пример за недостаток на прирачници во терминалите ANDROID:
  Како да НЕ Скриете мојот број кога се јавувам со моите XIAMI MI A2 и A1 со Android 8.1?
  .
  Очаен сум бидејќи не можам да го најдам во конфигурација или во НЕПОСТОЕЧНИОТ прирачник и НЕ е виновен операторот, кому веќе му се јавив.

  Однапред благодарам што ми помогнавте