HTC и Motorola не ги забавуваат перформансите на мобилните телефони со стари батерии

htc телефони

Јаболко е во центарот на вниманието откако демонстрираше дека американската компанија откако го демонстрираше тоа перформансите на iPhone плус Постарите се намалија додека траеше батеријата. Компанијата Купертино мораше да се повлече и да каже дека ова е мерка што служи за заштита на останатите компоненти.

Но оваа одлука на Apple е контроверзна, така што има корисници кои дури и се зголемуваат за да ја тужат компанијата. Оваа ситуација предизвика многумина се прашуваат дали истото се случува и на уредите со Android. Затоа, од Работ контактирале неколку брендови за да прашаат за тоа. Сингл HTC и Motorola одговорија.

Апсолутно мнозинство на брендови на пазарот тие не одговорија на прашањата на „Верџ“. Додека HTC и Motorola да, тие сакаа да излезат пред да почнат да кружат гласини на мрежата. Двете брендови коментираат дека ниту еден од нивните телефони не забавува кога батеријата почнува да го губи капацитетот.

HTC коментира дека тие не спроведуваат ваков вид практики. Додека оттогаш Компанијата Моторола коментира дека нема намалување на перформансите на нивните уреди. Двете компании се сигурни во врска со овие тврдења. Значи, сè укажува на тоа дека тие ја кажуваат вистината.

Во моментов, остатокот од компаниите не сакаа или не беа во можност да реагираат. Иако се знаеше дека Samsung и Sony ја проучуваат ситуацијата. Значи, можно е наскоро да објават некаква реакција во врска со тоа. Но, Божиќните празници предизвикаа нешто да се одложи.

Во меѓувреме, Ниту други брендови како Гугл или LG не реагираа, ниту пак понудија индикации дека ќе го сторат тоа наскоро. Се надеваме дека има повеќе брендови отколку придружете се на HTC и Motorola и понудете изјави. Сигурно ќе мора да почекаме до јануари за да се случи ова.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.