HTC Desire 21 Pro е нов 5G телефон со панел Snapdragon 690 и 90 Hz

Ireелбата 21 про

HTC објави кој е првиот 5G смартфон во серијата Desire, тоа го прави со чип Qualcomm кој беше наменет за уреди од среден опсег. HTC Desire 21 Pro е новиот телефон претставен од компанијата, сè по презентирањето на моделот на 20 октомври 2020 година HTC Desire 20+.

Со ова, тајванската фирма сака целосно да влезе на пазарот кој нуди терминал со голема моќност, бидејќи и покрај тоа што вградува чип SD690, тој доаѓа со доволно RAM и меморија за складирање. Beе биде повикан да се натпреварува со средната палета на брендови како Xiaomi, Samsung, Huawei, Honor, меѓу другите производители.

HTC Desire 21 Pro, интересен среден опсег

HTC Desire 21 Pro

El HTC Desire 21 Pro спроведува голем 6,7-инчен екран Со Full HD + резолуција, позитивно е што панелот нема рамки, освен на дното. Форматот е 20: 9, брзината на освежување е 90 Hz и е компатибилна со HDR10, телефон што може да добие одлични перформанси.

Вклучува процесор Snapdragon 690 со интегриран 5G модем, графичкиот дел е покриен со Adreno 619L, 8 GB простор и 128 GB простор, сето тоа со можност за проширување преку MicroSD. Постои само една опција од 8/128 GB, така што не се размислува да има друга верзија во моментот.

До четири камери се задните, главната е 48 мегапиксели, секундарната е со широк агол од 8 мегапиксели, третата е макро 2 мегапиксели и четвртата е 2 мегапиксели Боке. Предната камера е перфорирана во средината на екранот со 16 мегапиксели.

Доволна батерија со брзо полнење

htc желба 21 про

HTC одлучи да го објави Desire 21 Pro со батерија од 5.000 mAh, повеќе од доволно е да трае целиот работен ден без потреба од полнење. Се полни од 18W, така што целосното полнење ќе се наплати целосно за околу еден час и 25 минути.

Единствениот пад е што не е многу побрзо да се полни за да може да се полни малку побрзо од вообичаеното, но е од типот USB-C. На HTC Desire 21 Pro го исполнува очекувањето и поради автономијата тоа е телефон што можеме да го користиме со нашите секојдневни апликации и да не страдаме.

Поврзување и оперативен систем

Во делот за поврзување, тој се издвојува дека е првиот 5G терминал на компанијата, интегрира внатрешен модем Snapdragon 690 што ќе го направи да се претстави доста добро со поврзувањето на податоците од петтата генерација. Покрај тоа, тој доаѓа со Wi-Fi ac, Bluetooth 5.1, NFC, GPS и отпечатокот е настрана за отклучување.

Системот е Андроид 10 на чист начин, тој дури ги инсталира основните апликации за негова употреба, има и директен пристап до Play Store и имате неколку дополнителни алатки откако ќе го вклучите. HTC сака со Desire 21 Pro успева да го освои пазарот на корисници на кои им е потребен телефон со перформанси и оперативност.

HTC DESIRE 21 PRO
ЕКРАН 6.7-инчен IPS LCD со Full HD + резолуција / брзина на освежување 90 Hz / HDR10 / 20: 9
ПРОЦЕСОР Qualcomm кученце 690
Графичкиот процесор Адрено 619Л
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање простор 128 GB / Има слот за MicroSD
ЗАДНИ КАМЕРА Главен сензор од 48 MP / сензор со широк агол од 8 MP / макро сензор од 2 MP / сензор за боке од 2 MP
ПРЕДЕН КАМЕРА Главен сензор од 16 MP
БАТЕРИЈА 5.000 mAh со 18W брзо полнење
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 10
ПОВРЗАЕ 5G / Wi-Fi ac / Bluetooth 5.1 / NFC / GPS
ДРУГИ КАРАКТЕРИСТИКИ Страничен читач на отпечатоци
ДИМЕНЗИИ И ТЕ WEИНА: 167.1 х 78.1 х 9.4 мм / 205 грама

Достапност и цена

El HTC Desire 21 Pro 5G сега се продава во Тајван првично во две бои: сребрено сива и јоргована. Неговата цена е 11,990 TWD (350 евра на промена) и моментално е непознато лансирањето во Европа, како и пристигнувањето во други земји.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.