Анализа на Xiaomi POCO M3: дали вреди со неговите спецификации?

Денес ние ви донесеме многу посебен преглед и исто така многу очекувано. Имавме голема среќа да можеме да го тестираме Xiaomi Poco M3. Сите ние кои имаме одредено познавање на денешниот паметен телефон се сеќаваме на неправилноста на Poco Phone F1 на пазарот. 

Скоро од никаде, непознат уред успеа да го привлече вниманието на сите. Дури и денес F1 е сè уште присутен меѓу препораките на паметните телефони од среден опсег кои  нудат добра рамнотежа помеѓу перформансите и цената. Но пристигнуваат нови членови на семејството Поко да се направи лажат меѓу најважните, и тука Poco M3 совршено се вклопува.

ПОЦО, фирма без комплекси

Од тоа лансирање во 2018 година, фирмата еволуираше во, како што направи Редми, официјално одделен од Xiaomi како „независна“ марка. И со славата што и претходи на фирмата која со својот прв уред успеа да го разниша пазарот и безбедноста што ја дава овој факт, пристигнува уште еден одличен уред, Poco M3.

По експлозивното лансирање на Poco X3 со кој оваа фирма успеа да ги изгреба следбениците на највисоката област на пазарот. Со М3, Малку има цврста намера да добие и добро парче пита од среден опсег. Како што секогаш велиме, формулата Едноставно е колку што е тешко да се постигне: Добар производ по добра цена. 

Poco M3 е повикан да стане вистински бестселер во текот на 2021 година. Со нешто помалку од четири месеци на пазарот во неколку наврати успеа да остане без достапната залиха на сите патишта на продажба. Секако јасен знак дека е огромна продажба и дека може да продолжи да го прави тоа во наредните месеци. Ако овој паметен телефон е само она што го баравте, сега можете да го набавите вашиот МАЛКУ М3 во Gshopper најдобра цена.

Отштиклирање на Poco M3

Како што секогаш сакаме да правиме, тоа е време да се отвори кутијата и проверете сè што ќе најдеме внатре. Како што е нормално, не наоѓаме не е изненадување ниту нешто што е исклучително. Но, откако го кажавме тоа, имаме елементи што многумина почнуваат да ги отфрлаат и некои други важни додатоци што секогаш ги цениме. 

Го најдовме самиот уред, кој иако како што рековме има голема батерија, помалку тежок од многу други телефони со помали батерии. Ние исто така го наоѓаме кабел за податоци и вчитајте, во овој случај со формат УСБ-тип Ц.. И Полнач за напојување, додаток што за некои производители повеќе не е неопходен.

Како важен додаток што го имаме флексибилен силиконски ракав што се вклопува како ракавица со телефонот. Детал е да го имаме првиот додаток што секогаш ни е потребен за нов паметен телефон на самиот почеток. Инаку, Водич за брз почеток и класиците документи поврзани со гаранција.

Ова е Poco M3

На Андроидис секогаш се истакнуваме како доблест оригиналност и смел во дизајнот на кој било уред. Во моментов сигурно е тешко да се разликувате од останатите. Но, со доволно намера е можно да се создаде производ кој не е како остатокот. Поко М3 е различен и тоа е нешто позитивно и многу ценето.

Првата работа привлекува внимание физички аспект е Poco M3 кога го држите во ваши раце нејзиниот заден дел. Начинот на кој модул со тројна камера, за што ќе зборуваме детално подоцна, тоа е интегрирано во горниот дел е најмалку впечатливо. Голем правоаголник со различна боја и различен материјал кој се наоѓа хоризонтално во неговиот горен дел. Можеби ви се допаѓа повеќе или помалку, но е оригинално и изгледа одлично.

И на задниот дел мора да ги истакнеме употребените материјали. Ни станува сè појасно дека изборот на пластика е успех. Со груба завршница што не се лизга, Poco M3 е многу пријатен на допир. IMHO, многу подобро од сјајни грбови со полирани завршувања кои завршуваат како парче отпечатоци.

Купете го тука POCO M3 со 15% попуст

Пластиката се врати во мода, да, со многу посовремена презентација и со подобро изработени легури. Како додаток на добиваат многу во зафат, особено со без силиконско куќиште, рударите и можните гребнатини се многу подобри. 

Во странично зачувана е истата текстура и материјалите, а екранот се интегрира прецизно без рабови или остри рабови за да се наруши или влоши. Гледајќи ги страните, гледаме како е избран читач на отпечатоци страна А. локација што другите производители ја завршиле со отпад, но за кои други како Сони продолжуваат да се обложуваат со добри резултати. 

Над читачот на отпечатоци, кој служи и како копче за дома ако притиснеме, го наоѓаме контроли на јачината на звукот со издолжено копче. 

Во горе е 3.5 приклучок за приклучок за слушалки. На лева страна има само слот со послужавник за картичките. Нагласете дека тоа е троен послужавник во кои можеме истовремено да вметнеме две СИМ картички и микро SD мемориска картичка. Во дното наоѓаме, од лево надесно, микрофон, На конектор за полнење формат на подарок УСБ-тип Ц., и единствено звучник.

Екранот Poco M3

Ова е еден од најмоќните делови на овој уред. Екранот на Poco M3 успева да го издвои од останатите мобилни телефони од средна класа. Најдовме повеќе од дарежлива големина од 6,53 инчи во панел IPS што нуди А. Full HD Plus резолуција и со А. 60 Hz стапка на освежување. Нешто тешко да се најде во телефоните што се наоѓаат во истиот опсег на цени.

Како општо правило, кога бараме уред со среден опсег што е околу сто и педесет евра, знаеме дека мора да се откажеме од одредени работи. Една од главните е екранот кој обично е помал и пред се пониска резолуција. Тука М3 пристигнува газејќи со намера нудат многу поексклузивно корисничко искуство, и ако тоа веќе ве убедило кликнете овде и земете ги вашите најдобра цена.

La сооднос на аспект 19.5:9 ги покажува димензиите на неговиот панел и го прави идеално уживање во видеа и мултимедијална содржина на удобен начин. Таа има 395 пиксели по густина на инч (dpi) Без сомнение, екран што го прави многу пријатно паметен телефон. И ова, покрај тоа што прави разлика, прави да блесне и во толку комплициран сектор.

Екранот Poco M3 има Зафатеноста на предниот панел на уредот достигнува 83% од истиот. Добра врска што се постигнува во голем дел според видот на употребениот изрез. Имаме Ниво на заштита од стакло Corning Gorilla Glass 3Не е најновиот стандард за заштита, но ќе го натера добро да се спротивстави на некои капки и гребаници.

Решението да се „скрие“ предната камера на најмалку нагло начин е со помош на a засек од типот капка. За овој вид изрез можеме да кажеме дека е модерен. Иако многу повеќе ни се допаднаа таканаречените дупки на екранот. Еден од недостатоците што можеме да го поставиме на екранот е тоа нејзината осветленост не е до останатите и во многу јасни прилики ни беше тешко да го прочитаме екранот јасно.

Што има во внатрешноста на Poco M3?

Ние се фокусираме на она што го носи Poco M3 внатре. Време е да ви кажам со што е опремен овој впечатлив смартфон за да можеме да добиеме идеја за тоа што е способен да понуди. За да го витаминизираме М3, пронајдовме чип познат како Qualcomm SnapDragon 662. Процесор доверлив од производители како Oppo, Motorola, Nokia, Realme или дури и самиот Xiaomi за Redmi 9.

Најдовме еден Окта јадрен процесор со 4 јадра кои работат на 2.0 GHz, а другите 4 на 1.8 GHz. Графичкиот дел е покриен со a Графичкиот процесор исто така на Qualcomm, Adreno 610. Можеме да играме без проблеми која било од нашите омилени игри без проблеми со дефиницијата и со многу остра графика.

Poco M3 има две верзии на меморија RAM меморија, во оваа пригода, има уредот што го тестиравме 4 GB, иако има помоќна верзија со 6 GB. Капацитетот на складирање е од 64 GB, и на ист начин, постои верзија со капацитет да 128 GB. Исто така, имаме можност за проширување на меморијата со помош на Micro SD картичка.

Камерата на Poco M3

Ако порано коментиравме дека екранот е една од неговите јаки страни, не можеме да го кажеме истото за неговата камера. Можеби имавме многу поголеми очекувања. Иако во секое време треба да имаме предвид дека Poco M3 спаѓа во средниот опсег и има цена што им конкурира на уредите од најосновната гама.

Тоа рече, камерата М3 не завршува лошо, како подолу, можеме да провериме со неколку примероци на направени фотографии. Не само што добро се брани, тоа е исто така способни да понудат многу достојни улови со високо ниво на детали и добри информации за бојата. Впечатливиот модул на фотоапаратот има а тројна леќа каде секој има различни спецификации и добро дефинирана функција.

За главна леќа Малку имал сензор Isocell од типот Samsung S5KGM1, со резолуција од 48 мегапиксели и отворање 1.79 фокусна. La вториот на леќите има a Сензор за омнивизија OV02B10 тип CMOS со фокусна бленда од 2.4. Има резолуција од 2 мегапиксели и се грижи за режим на портрет совршено да се постигне ефектот на длабочина. На трето на леќите има сензор Hynix HI-259 пишува и CMOS, со идентична фокусна решетка и со иста резолуција од 2 мегапиксели. Овој сензор е одговорен за снимање на макро детали.

За селфи камера напред, наоѓаме Сензор CMOS од типот Omnivision OV8856, во овој случај со резолуција од 8 мегапиксели и отворање 2.0 фокусна. Совршена камера и резолуција за добар квалитет на видео повици или селфи фотографии.

Можеме да потврдиме, без страв дека ќе бидеме погрешни, дека Poco M3 има многу пристоен дел од камерата. Пред сè, како што веќе коментиравме, имајќи го предвид ценовниот опсег во кој се движи. Па тоа комбинирајќи неколку од неговите најмоќни аспекти, Poco M3 може да стане непобедлив уред. Ако POCO M3 веќе ве убеди, не чекајте повеќе и купете го вашиот тука со 15% попуст.

Примери на фотографии направени со М3

Да имате пореална идеја за тоа како работи камерата, излеговме да го испитаме и тука ви оставаме мал примерок од направените фаќања.

На оваа слика, можеме да го цениме со сета своја раскош она што е способен да го понуди камерата М3. Како што обично се случува со камерите на кој било уред, нудат најдобро во добра природна светлина во отворени средини. Но, на оваа фотографија ние навистина го цениме colores, На форми елементи во преден план, дури и зумирање. 

Исто така е неизбежно тоа во најоддалечената област започнува да се забележува одредена бучава и линиите се збунуваат малку. Нешто на кое влијаат и фотографираните елементи.

Тука можеме да цениме, во затворена фотографија, како и различни нијанси и бои тие репродуцираат верно. Ние без напор го забележуваме различни текстури и исто така добиваш добра дефиниција.

Во овој фаќање детали, исто така е прикажано многу јасно деталите во текстурите и материјалите. Подобро дефиниција добиени благодарение на подобро осветлување. Дефинитивно, добро ниво на острина на централниот објект.

Тука го ставаме Зумирање на дигитален фотоапарат POCO M3. Тоа е пејзажна фотографија што зафаќа многу простор и е широко квалитетна фотографија. 

Со сето применето зумирање, за изненадување, се губи многу резолуција и се појавуваат пикселите. Успева да ги доближи предметите, но е тешко веројатно да се користи фотографија со вакво ниво на изобличување.

Апликација за камера

Отсекогаш ни се допаѓаше сопствената апликација за камери на MIUI. И покрај тоа визуелно е донекаде трезен и не многу привлечен, во пракса е многу едноставен за употреба и ефективен. Ги наоѓаме сите поставки што можеби ни се потребни, па дури и некои додатоци за понапредните со прилагодливи поставки. 

Имаме разни режими на фотографирање Меѓу кои се издвојува режимот портрет способен да направи навистина добри снимки. Еден детал што треба да се има предвид е тоа ако сакаме камерата да ги изнесе своите најмоќни оружја и фотографиите добиваат максимален квалитет што ќе треба рачно изберете ја опцијата 48MP.

За видео ние имаме Изминувањето на времето и бавно движење. Двете опции нудат добри резултати. Имаме дури и можност да извршиме панорамски фотографии или начин да скенирање документи.

Она што не можеме да престанеме да го коментираме е дека камерата Тоа нè направи малку бавни при обработката на фотографиите. Помеѓу едно снимање и друго, се чини дека на телефонот му требаат неколку секунди за сензорот повторно да биде достапен. Нешто што се чини совршено да ве решиме врз основа на софтвер во идните надградби.

Моќна батерија и автономија на резервни

Тука производителите на Поко уште еднаш успеаја да направат М3 да се издвојува од останатите. La batería од нашите уреди е скоро секогаш најслабата точка. Нормално е дека со толку многу сензори, големи екрани и продолжена употреба, автономијата на тековните уреди стагнира. 

Поко М3 успеа да пробие две бариери во делот за батерија и автономија. Се чини дека паметните телефони имаа имагинарно капаче во однос на полнењето на батеријата и нема терминали што имаат толку големо полнење. 

Карактеристики на Poco M3 неверојатна батерија од 6.000 mAh. И уште повеќе, со автономија што ги надминува двата полни дена на траење. Сосема достигнување бидејќи понекогаш сме виделе телефони со добро полнење на батеријата што не е директно пропорционално на неговото времетраење. Забележувате а добра работа енергетска ефикасност да ја истегне својата масивна батерија до максимум. 

Треба да се напомене, особено кога зборуваме за одлична батерија, дека ова е Не влијае на тоа дали уредот е тежок, ниту пак има преголема дебелина. Според сите сметки, тоа е најнормално во оваа смисла. Но, да се потсетиме, со автономија повеќе од два целосни дена!

Друга точка во корист на батеријата е тоа има брзо полнење. Интересен детал што ќе ни овозможи да имаме 100% од полнењето на батеријата за помалку време отколку што се очекуваше. Особено со оглед на тоа Poco вклучува и полнач за брзо полнење во кутијата на М3.

Безбедност и поврзаност

Во овој дел треба да зборуваме за читач на отпечатоци. Како што споменавме на почетокот, она што се истакнува на прво место е неговата локација. Тестиравме уреди со читач на отпечатоци од едната страна и видовме како не работи секогаш. Точноста и големината имаат многу врска со тука, и мора да признаеме дека овој случај е ефикасен.

Како дополнителна безбедност, POCO M3 исто така ја вклучува можноста за користење на предната камера за отклучување преку препознавање на лице. Исто така, тестиравме некои уреди кои се пофалија со отклучување на лицето и останаа во функционалноста многу подалеку отколку што беше досега.

За поврзување наоѓаме Bluetooth 5.0. Но, мора да зборуваме за обете големи отсуства; NFC и 5G. Нормално е дека уредот во овој опсег на цени нема 5G, но немањето NFC малку ги ограничува неговите можности. Забележително е и спроведувањето од страна на Xiaomi на успешниот слој за прилагодување MIUI во својата верзија 12. Нешто што му дава на уредот многу добро присуство, но се чини дека не завршувај природно да тече од вообичаеното.

Табела за спецификации

Бренд Poco
Модел M3
Екран 6.53 Full HD +
Формат на екранот 19.5: 9
Резолуција на екран 1080 X 2340 px - Full HD +
Густина на екранот 395 п.п.
Стапка на освежување 60 Hz
RAM меморија 4 GB
складирање 128 GB
Проширлива меморија Микро SD
Процесор Qualcomm кученце 662
Процесорот Octa-Core 4x Kryo 260 2.0 GHz + 4x Kryo 260 1.8 GHz
Графичкиот процесор Qualcomm Adreno 610
Задна камера Троен сензор 48 + 2 + 2 Mpx
Главен сензор 48 Mpx
Втор сензор за режим на портрет 2 Mpx
Сензор за макро режим 2 Mpx
Селфи камера 8 Mpx
Флеш Двоен LED
Оптички зум НЕ
Дигитално зумирање SI
Радио FM Si
Batería 5000 mAh
Брзо полнење SI
Безжично полнење НЕ
тежина 198 g
Димензии 76.8 x 166.0 x 9.3 
цена 169.99 €
Врска за купување МАЛКУ М3

Добрите и лошите страни

Време е да ви кажам, од лична гледна точка, што најмногу ни се допадна кај Poco M3 и работи што сè уште имаат простор за подобрување. Сето ова, повторувајќи дека е многу важно да се има предвид дека станува збор уред од среден опсег кој едвај надминува 150 € и нуди многу ретки карактеристики.

Добрите

La екран Несомнено е еден од најголемите протагонисти на Poco M3. Го истакнува неговиот резолуција, големина од 6.53 и 60 Hz.

La 6000 mAh батерија и неверојатно автономија што нуди на повеќе од два дена на употреба.

El цена Poco M3 го олеснува одлучувањето за паметен телефон кога имате ограничен буџет, нема конкуренција.

El дизајн на овој уред исто така заслужува да биде меѓу „добрите“ страни. Заради тоа колку е добро искористена пластиката без производот да се појави со инфериорен квалитет, токму спротивното.

Добрите

 • Екран
 • Batería
 • цена
 • Дизајн

Contras

Отсуство за кое сметаме дека е важно, Poco M3 нема NFC, нешто што сме го пропуштиле.

La апликација за фото-камера Не се мери до остатокот кога станува збор за брзината на трчање. Кога фотографиравме, забележавме мал лак во обработката на сликите.

El Осветленост на екранот не до гребење во светли услови.

Ни недостасува 5G, како што би можеле да кажеме за секој неодамнешен паметен телефон, но уште еднаш мора да знаеме во кој опсег на цени се наоѓаме.

Contras

 • Не NFC
 • Апликација за камера
 • Осветленост на екранот
 • Не 5G

За Gshopper

Нашите соработници за овој преглед, Gshopper, тие пристигнуваат со многу важна поддршка од капитал што го прави тоа првиот електронски увозник во светот за комерцијални клиенти и а глобална платформа за прекугранична е-трговија за глобалните купувачи. Благодарение на технологијата за рударство на грешки, тие успеваат да ги откријат најпопуларните производи во светот за да ги пласираат по најдобра можна цена.

Мисијата е тоа најпопуларните производи од сите земји стигнуваат до кој било локален купувач. со 11 годишно искуство во технологијата и глобалната ДНК. Потпис со Со седиште во Сингапур што се најде во целосна експанзија и тоа во моментов има присуство во 18 земји.

Мислење на уредникот

МАЛКУ М3
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
169,99
 • 80%

 • МАЛКУ М3
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 11 април 2021
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.