Отклучете го вашиот HTC Desire бесплатно!

Момчињата на Програмери на XDA отидоа чекор подалеку и постигнаа алатка за да можеме ослободи го нашиот HTC желба дома, со минимални компликации и бесплатно Серверот го испроба тоа, и покрај фактот дека првите пет пати не го ослободи, шести пат тоа беше шармот. Чекорите што треба да се следат се следниве:

 • Одиме во Објава на XDA y ги преземаме сликите на cd кои не посочуваат во првиот коментар.
 • Рекорд сликата на ЦД. Прочитав од корисници кои користеле VMWare или Виртуелна кутија за да го подигнете ISO. Многумина имаа проблеми со USB-поврзувањето со терминалот. Ако знаете како да го конфигурирате, продолжете напред.
 • Ние го воведуваме ЦД-то во нашиот компјутер и започнуваме (Ако го направите од виртуелна машина, мора да го конфигурирате за да започне од ISO).
 • Чекаме компјутерот да побара од нас да го поврземе телефонот преку USB. Кога ќе го стори тоа, нашиот ireелба ќе биде во режим HBOOT, тоа е, со притискање на копчето Vol - и копчето Power истовремено.
 • Поврзуваме и набудуваме што става на нашиот компјутер. Двете ќе се рестартираат кога операцијата ќе заврши.

Важно е да се има HBOOT 0.93.1000 и радио 5.14.05.17 кои се оние кои гарантираат работа на процесот (ги имам и двете барања и немав неочекувани настани). Што се однесува до тоа да се има Корен и S-Off Јас не читам ниту едно од овие две барања никаде, иако кога и да се изврши операција од ваков калибар, и двете се препорачуваат, бидејќи, во случај на проблем, полесно е да се поврати терминалот.

Во Објава на XDA и од HTCManía тие ги пријавуваат грешките за да ја направат алатката побезбедна и посигурна. Се разбира, препорачливо е да го тестирате терминалот по целиот процес, за да проверите дали немало проблеми. Се подразбира дека секој е одговорен за својот терминал и неговиот компјутер, а креаторите не се одговорни за дефекти.

Ви го оставам видеото од момчињата на HTCMania со целиот процес.

Дали сте охрабрени?

Гледано во: XDA


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

64 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   патакола dijo

  Успешно тестирано !!!

  Благодарам многу!! Морав да одам на форумот за htc mania бидејќи врската XDA беше прекината.

  1.    Alexander162009 dijo

   простете го незнаењето ,, но вчера ми даде мавтање и испрскав млеко на екранот, тоа е лошо, се исуши и се обидов да го исчистам со сè и нема како да го направам тоа?

 2.   патакола dijo

  Јас ја немам таа верзија на HBoot и ми делуваше прв пат.

  Ви благодарам многу!

 3.   МануелСЈР dijo

  Дали работи за vodafone nexus?

 4.   Карлос dijo

  Здраво, благодарам што ги известивте вестите, но без навреда, мислам дека треба подобро да ги прочитате работите ..

  Цитирам од оригиналниот текст на форумот XDA:
  «Апликацијата не бара root или s-off и треба да работи на која било верзија на hboot и радио. (досега е тестиран со HBOOT до 0.93.1000 и RADIO до 5.14.05.17). »

  Буквален превод:
  "Апликацијата не бара root или s-off и треба да работи со која било верзија на hboot и радио (Досега е тестирано со HBOOT до 0.93.1000 и радио до 5.14.05.17"

  Значи, луѓето кои имаат желби со HBOOT и радио од претходните верзии во теорија, исто така, треба да можат да го отклучуваат својот мобилен телефон користејќи ја оваа постапка.

  Goingе стигнам до тоа сега. Јас ти велам дали успеал.

  Со почит

 5.   Карлос dijo

  Работеше совршено за мене! Јас го ослободив мојот ireелба 5 минути… и бесплатно!
  На веб-страницата мора да се каже дека треба да работи со кој било hboot и која било радио верзија и не треба да сте root за да ја користите оваа апликација.
  Се обидов да го отклучам преку IMEI, но тие секогаш ми велеа дека не можат да најдат кодови за мојата специфична единица.
  Можам само да кажам… Ви благодарам! Благодарам Благодарам

  1.    повеќе dijo

   Ја копирав датотеката на ЦД и добивам папка во која пишува boot, но не ме започнува,
   Имам windows xp, не знам каде е проблемот.

   1.    el_iulius dijo

    Па, мора да го стартувате компјутерот со ЦД-то внатре. Ако не се подигне од cd, мора да го измените биосот

  2.    Патри dijo

   Имам желба за HTC е movistar, но ја ставам картичката водафон и WhatsApp ако работи, но не можам да остварувам или примам повици, се обидов да го сторам тоа што ми вели погоре, но го ставам ЦД-то во мојот компјутер екранот во црно и по некое време започнува нормално
   Можете да ми помогнете?
   Благодарам

 6.   Lc dijo

  кога за X10?

 7.   Rachid dijo

  Здраво,

  Работеше за мене по неколку обиди. Одлично, благодарам за упатствата.

  Но, од друга страна, врската 3G не работи за мене ... и не знам дали се должи на ова ... ... бидејќи јас го тестирав мојот сим, на друг телефон и дали работи правилно Ја допрев конфигурацијата, да го изберам операторот повторно, но ништо. Дали се случило ова со некој од вас? Некој предлог?

  1.    el_iulius dijo

   3G врската е податок? Ако тоа се податоците, одете во поставки -> безжични врски -> мобилна мрежа и проверете дали сè е во ред. Овозможените податоци и APN е оној на вашиот оператор. Ако она што го мислите е 3G покриеност, проверете дали опцијата „користете само 2G мрежи“ е оневозможена

   Го ослободив вака и имам податоци во компанијата што ја става SIM-картичката и во HSPA и во 3G

 8.   Висенте Алкоба dijo

  Одлична работа, и видеото и сè објасни многу добро, ви благодарам многу за сè, јас сум без зборови, многу брз и многу лесен

 9.   Rachid dijo

  Благодарение на el_iulius, навистина APN остана да се конфигурира.
  Во овој случај се јавив на Водафон 22155 и за неколку минути ми кажаа како да го конфигурирам. (Цена на повикот без оглед на неговото времетраење 0,50 центи, во случај да ве интересира)

  Благодарам уште еднаш!

 10.   ALEX dijo

  Здраво, гаранцијата е изгубена? Велам, ако нешто се случи во иднина, и моите 2 години ме покриваат

 11.   Феликс dijo

  Ви благодарам многу за објаснувањето - изгубив надеж - беше во исто време # 11 - но hboot 0.93.0001 беше отклучен - радио 5.11.05.27 - Можете ли да преземете компас програми за овој телефон? поздрав .

 12.   Патрик dijo

  Здраво, имам моја желба за htc и би сакала да знам дали ризикувам со тоа што го ослободив на овој начин: т.е. на страницата xda пишува дека ако е cdms телефонот не препорачува да го направи тоа затоа што може предизвика неповратна штета.
  мојот телефон е
  HTC ESЕЛБА
  Adroid 2.2 Froyo
  и не знам да знам апн и хбук или радио ... како се прави тоа ... извини но јас сум новак хехе поздрав

 13.   Начо dijo

  Google Talk престана да работи за мене откако го стори тоа. Проблемот е што тоа е апликација за јадра, па сега не знам како да ја вратам, или инсталирам повторно или да ја вратам ...: -S

  1.    елфнав dijo

   Еј.

   Дали забележувате некое подобрување, за негово ослободување? Мислам, дали оди побрзо, или има забележително подобрување? Освен што може да се стави било каков симл.

   Поздрав.

 14.   далноводи dijo

  Ви благодарам многу што ми ја донесовте желбата htc денес и веќе ја објавив благодарение на вас = Д.
  Работеше прв пат и првпат земам htc: П.
  Благодарам

 15.   јуанфра dijo

  Јас треба да го отстранам гревот до терминалот ?????? ти благодарам пријателе

 16.   родпламо dijo

  Дали за Desire HD работи или е ексклузивно само за Desire?

  Ви благодариме!

 17.   МДК dijo

  Може ли некој да ја стави врската до предметната објава или врската до преземањето на сликите? Помина некое време и не можам да го најдам предметниот пост ...

 18.   напад dijo

  Може ли некој да ја стави врската до предметната објава или врската до преземањето на сликата? Поминав некое време и не можам да го најдам објавениот натпис.

  Ви благодариме.

  1.    Ариел dijo

   сакаше да знае дали може да се користи со водафон желба HD?
   Ви благодарам многу однапред

 19.   пичиници dijo

  helpoooooo ми треба помош

  Јас веќе ја снимив сликата во usb и го рестартирав компјутерот и не прави na de na, тоа е ако сум во салон ех!

  дома имам Airis netbook и не знам дали ќе ми дозволи да го сторам тоа, многу е ограничено

  во случај некој да ми каже дали треба да направам нешто особено кога компјутерот се стартува и да инсталира некој софтвер за тоа

  благодарам и поздрав

  П.С I'mал ми е што сум само за овие прашања !!

 20.   Алекс dijo

  Но, каква е користа од ослободување на телефонот? да ставам СИМ од која било компанија и за што друго? да го продаде поскапо? XD

 21.   заукен dijo

  Може ли некој да ми каже дали работи за пожар?

 22.   Марио dijo

  Што треба да има за подобрување? Јас го хакнав и не забележувам ништо

 23.   соприсобри dijo

  Имам водафон желба з со фројо, дали некој знае дали работи?

 24.   Алберт dijo

  100% работиме на мојата желба !!!!

 25.   аосон dijo

  Најдов htc желба и таа беше блокирана, ова издание се користи за блокирање од i
  меи ???

 26.   Моника dijo

  дали е корисно ако се прави со виртуелна машина? затоа што не успеав да го сторам тоа на овој начин!

 27.   ХБУТ 0.93.0001 dijo

  Па, земајќи информации од тука и таму, влегов во hboot
  и имам HBOOT 0.93.0001 наместо HBOOT 0.93.1000

  При влегувањето, SIMLOCK се појави на крајот од целото, движејќи се со копчињата за јачина на звук,
  Пристигнав и го избрав со клучот за исклучување, и се појави прашање (на јасен англиски јазик)
  сакате да го отклучите SIM-от? за да, притиснете го копчето за јачина на звук, го дадов и мобилниот се рестартираше.
  Без да сфатам, го сторив тоа со портокаловиот сим внатре, тој се рестартираше и ја стави портокаловата игла
  потоа го исклучив мобилниот и го ставив водафон симот, го ставив вотфон иглата и ставив:
  Кога влегувате во нов сим, позадините и поставките ќе се променат ... Не знам што друго .... Па реков да, повикувам друг мобилен и работи, со картичката водафон.

  Јас не морав да го поврзувам мобилниот со компјутер, или воопшто нешто, сè од мобилниот.
  Замислувам дека мојот мобилен ќе има поинаква верзија и успеав,
  затоа што ова му се чини на едно момче и не е исто како моето
  http://r3dux.org/wp-content/uploads/2010/07/HTC-Desire-Software-Version-Information.jpg

  Па, се надевам дека ја имате истата среќа како мене

 28.   Гамбри dijo

  Јас го направив она што го велите за hboot и се појавува следново:
  Fat32 иницијатива во ред
  не успее отворената датотека MCCMNC
  не успее отворена CID-датотека
  Процесот е завршен, рестартирајте го уредот?
  Да

  Мислам дека мора да има уште ограничувања, нели? Затоа што операцијата не мина добро.
  Имавте многу среќа ...: _ (јас, не.

  1.    ХБУТ 0.93.0001 dijo

   Здраво гамбри:

   тоа е она што ми излезе, 2 датотеки не успеваат (датотеки со неуспех)
   но сепак реков да
   Јас го сторив тоа со портокаловата картичка, (бидејќи мобилниот беше портокалов)
   потоа исклучете и вклучете се со картичката водафон.

   Обидете се да видите, кога можете и ќе ми кажете,
   со среќа, да прекрстиме прсти… ..
   Meе ми кажеш.
   поздрав

 29.   Ашмарг dijo

  Истата работа ми се случува како Гамбри и покрај тоа што го има истиот HBOOT како HBOOT0.93.0001, ќе мора да се обидеме на друг начин.

 30.   КРМ dijo

  Ја ослободив мојата желба и совршена, освен што не ми дава интернет мрежа, некој може да каже точка

  1.    ХБУТ 0.93.0001 dijo

   Како го издадовте? на ист начин како мене, или како ??

 31.   alexander162009@hotmail.com dijo

  Здраво
  Би сакал да знам дали работи на HTC Desire HD .A9191.
  И тоа е 0.93.1000 HBOOT.
  и ќе има радио 5.14.05.17
  и ke Root и S-Off бр.
  Благодарам однапред.

 32.   Теикс dijo

  Здраво,
  Во моментов, само што го пробав на HTC Desiree со следново радио и HBOOT и FUCIONAAA !!!!

  ХБУТ 0.93.0001
  Радио: 5.11.05.27

  1.    Нинхо888 dijo

   Теикс можеш да ми испратиш чекор по чекор како го ослободивте бидејќи не сум способен и ги имам истите вредности како тебе од радиото хбоот

   1.    Нинхо888 dijo

    Благодарам однапред

 33.   АЛВАРО dijo

  ОЛА ПРОСТУВА ЗА ИГОРНОСТ xD но имам проблем, како треба да го отворам hboot? Што е тоа што го имам? Преземете го ова на мобилен или како?

 34.   Симон dijo

  Добро, сакам да знам дали работи со HTC DESIRE S и да го извинам незнаењето, но тој е поинаков мобилен од овој

 35.   Truxy_beatbox dijo

  Мислам дека го нема, но кога ќе го ставам пинот, пишува: мрежата е блокирана и ми бара пук и јас го немам. Што да правам?

 36.   Ивн dijo

  Еј.
  Само што го пробав и добро ми одговара. Само едно нешто ме нервира, кога ставам сим од друг оператор што не е тој што претходно го имав (портокалова) ми се чини дека сум поврзан со роаминг. Не знам дали е ова нормално, или има проблем

 37. Би сакал да знам една работа: во случај објавувањето да не биде успешно, дали ќе биде блокирано?
  ПС: Ова издание не е од IMEI, нели?
  Ви благодариме.

 38.   Ber79 dijo

  Здраво, ја ослободив мојата желба и не добива 3G покриеност, може некој да ми даде решение? Благодарам многу.

  1.    скрак dijo

   КАКО СЕ БЕСПЛАТНО

 39.   Никој dijo

  Само што го пробав со мојот портокал HTC Desire и се отклучи при вториот обид. Не ја изгубив покриеноста со 3G, и во моментот сите мои програми работат, ќе видиме за неколку дена како сè ќе оди.

  КАКО ГО НАПРАВИВ:
  Бидејќи Виндоус 7 не можев да ја стартувам апликацијата, затоа ја преземав ISO-сликата, отидов до мојата виртуелна машина (VirtualBox), ја стартував и ми рече да го поврзам телефонот, направив, притиснав копче ... и ништо, демек јас ќе мораше да го рестартирам терминалот, но тоа не се случи, па затоа го исклучив, се обидов повторно и овој пат успеа. Слушнав за луѓе кои морале да го пробаат до шест или седум пати, затоа земете срце.

 40.   Jl Electronicstore dijo

  не е валидно за htc wish hd, работи само за желба и сензација ...

 41.   Djкус dijo

  но процесот мора да се направи со вметната SIM и SD или без обете?

  1.    Djкус dijo

   со различна SIM од договорената?. Мислам ако телефонот е портокалов и сакате да го смените pepephone дали треба да го внесете pepephone?

 42.   Djкус dijo

  како да се знае hbot и радиото?

 43.   Маркохонудо dijo

  Здраво, само сакав да коментирам дека ја снимив сликата на USB-стик со алатката Unetbootin; Јас го стартував компјутерот од USB, и иако ми даде грешка, го пуштив телефонот за прв пат. Се обидов да ја вметнам СИМ-картичката за секој случај и излегува дека сè беше совршено.
  Ви благодарам многу и поздрав!

  1.    ПЕЛИСКАФО1 dijo

   ДАЛИ Х ДОСТАВЕТЕ ЈА ИСПРАТИТЕ ЈА Е-пошта ПРОГРАМАТА ДА ЈА ОБЈАВАМ. HTC DESIRE XK се обидов да го преземам и линкот НЕ Е ПОДОЛГ ДОСТАПЕН И ИТНО Е ИТНО да го ослободите од сега веќе благодарам многу PELISCAFO1@HOTMAIL.COM

 44.   ПЕЛИСКАФО1 dijo

  Здраво, би сакал да знам X, ве молам ако можете да ми ја испратите оваа програма за мене по електронски пат XK денес, линкот е веќе надвор од услугата и коментарите велат дека работи како што ви благодарам PELISCAFO@1HOTMAIL.COM Се надевам дека К не се замарам и те благодарам

 45.   Регина Морето dijo

  Како да поправам ако имам HBOOT 0.93.1000 и 5.14.05.1 радио?
  Благодарам

 46.   Гоику1985 година dijo

  Уфф! Јас многу би сакал да ја имам програмата некој што може да ми ја испрати eske на страната на xda веќе ја нема, eskerrik asko !!! Ви благодарам многу (пс: песната на Libre од Бери Тксарак од видеото е многу добра!) Мојата е-пошта: goiku1985@hotmail.com и повторно ескерик аско

 47.   elrichal dijo

  Тестирано со hboot 0.93.0001 и радио 5.11.05.27. Отклучен за прв пат

 48.   Мауријунке dijo

  Работи со Hboot 6 93 1002 и радио 5 11 05 14

 49.   Хозе dijo

  како да го ажурирам радиото

 50.   Дејвид dijo

  Како можев да го отклучам HTC Desire C кој има HBOOT-1.31.000 и RADIO-1.10.98.15, а давателот е од Кларо-Перу?