Како да ги отворите и инсталирате APK-датотеките на компјутер

Како да инсталирате apks на компјутер

За среќа, имаме можност да отворете и инсталирајте АПК-датотеки на нашиот компјутер за да можеме да уживаме во нашите омилени апликации и игри. На овој начин можеме да се оддалечиме од тој мал екран на поголем, каков што е нашиот компјутер или истиот лаптоп што не е лош.

Затоа ние ќе се обидеме да предава на некои од методите што ги имаме на располагање да повлечеме во многу моменти од нашиот компјутер и со тоа да уживаме во тие игри на поголем екран. О, и нема да биде толку комплицирано како што може да биде. Одиме со неколку методи, затоа бидете внимателни.

BlueStacks

BlueStacks

Тоа е најдобра опција што ја имаме во моментов поради нејзината едноставност и лесна што е да го инсталирате. Тоа е платформа сама по себе што ни овозможува да ги отвораме и инсталираме APK-датотеките, така што од неа секогаш ќе имаме пристап до тие апликации и видео игри.

Навистина она што го прави Bluestacks е генерирајте инсталација на Android зад сцената за да можат да се стартуваат овие апликации и видео игри. Како да го лансиравме Android Studio, платформата за развој на апликации на Google, но на убав и едноставен начин без да мора да влегуваме во папки и многу повеќе.

Најдоброто од сите е што во ова Андроид инсталацијата работи во позадина, Исто така, го додава фактот дека има инсталирано Play Store за да можеме да го повлечеме и со тоа да пристапиме до сите апликации и игри што ги купивме. Се разбира, можеме да инсталираме АПК од овој емулатор, како што ќе ви покажеме подолу.

Всушност, ќе имаме две јазичиња на врвот што не носи во центарот за апликации и игри, и втора за тоа кои би биле игрите што ги инсталиравме на нашите компјутери. Односно, секогаш треба да пристапуваме до Bluestacks за да ги лансираме и на тој начин да можеме да играме Mario Kart Tour.

Емулатор на Bluestacks

И дали е ова можеби Најголемата предност на Bluestacks, бидејќи тоа ќе не спречи да се мешаме со АПК-уредите, така што можеме дури и да ја бараме преземената АПК и да избегнеме да поминуваме низ други незгодни методи за тоа, како што е Андроид Студио.

Со тоа, треба да се спомене дека започнувањето апликација на компјутер значи тоа се соочуваме со софтвер кој не е толку оптимизиран за овие екрани поголеми димензии како што се контролери или контроли, како што е глувчето.

Конечно, и иако Bluestack се чини дека ни дава идеално искуство, фактот дека апликациите се ажурирани може да доведе до грешки во оваа околина за симулација на Андроид, затоа обрнете внимание на тоа бидејќи може да ве одведе по улицата на горчина.

Ти можеш изберете да го преземете бесплатно исто како да поминувам низ нивниот модел на претплата.

BlueStacks - Ослободување од одговорност

Како да инсталирате АПК со Bluestacks

BlueStacks

Сакавме да го оставиме овој дел за еден дел и тоа е тоа Bluestacks исто така дозволува инсталирање на АПК-апликации што ги преземавме претходно од страници како apkmirror (една од најпознатите доверливи и кои ви ги препорачуваме кога сакате да пристапите до одредена АПК).

Ова, речено, е прилично едноставно:

 • Лансиравме Bluestacks од нашиот компјутер
 • Нас одете на табулаторот "Мои апликации"
 • Од аголот на прозорецот Ја бараме опцијата «Инсталирај АПК»
 • Ние ја бараме датотеката хостирана на нашиот компјутер и ја инсталираме.

Поврзување со Виндоус со вашиот телефон Мајкрософт и Самсунг

Временска апликација на Виндоус 10

Samsung со „Поврзете се на Windows“ и непроценливата помош на Microsoft, успеа да ги активира апликациите што ги инсталиравме на нашиот мобилен телефон на нашиот компјутер или лаптоп. Тоа е, кој било АПК што рачно го инсталираме на нашиот мобилен телефон Самсунг може да се стартува од работната површина на нашиот компјутер.

Веќе имаме ги коментираше во различни публикации сите предности на Поврзувањето со Виндоус и апликацијата „Ваш телефон“ од „Мајкрософт“. А, предностите се многубројни, бидејќи можеме да примаме телефонски повици или дури и брзо да пренесуваме датотеки кога ќе ги поврземе нашите два уреди или дури и да имаат таблата со исечоци за копирање и залепи апликации од една на друга страница.

Ние всушност имаме во нашиот видео канал Androidsis, упатство за употреба што те учи како да ги отворите апликациите што ги имате на вашиот мобилен телефон од вашиот компјутер. И што е најдобро, во најновата ажурирање на апликацијата Ваш Windows Phone, можете дури и да отворите неколку апликации истовремено, па дури и да ја закачите на лентата со задачи на Windows.

Додај во лентата со задачи

Навистина се соочуваме со една од најдобрите опции, иако не навистина пред оној што можеме да отвориме АПК од ВиндоусНаместо тоа, мора да одиме на нашиот мобилен телефон, да ја преземеме apk и да ја инсталираме за да ја започнеме подоцна од апликацијата за телефон Ваш Виндоус.

Но, ако бараме едноставност и леснотија, и имаме мобилен Самсунг, како и компјутер со Виндоус, можеме да ги инсталираме и отвориме тие АПК, како и апликациите и игрите што ги инсталиравме од удобноста на ова искуство со Виндоус и Самсунг.

Рекојќи го тоа, ние навистина ќе направиме полноправно пресликување, или што би бил стриминг на мобилен екран, иако со формат што дава изглед со кој управуваме со апликацијата на нашиот компјутер или лаптоп.

Отворете АПК со Android Studio

Андроид Студио

Toе одиме на најкомплицираниот метод од сите, и Токму тоа би го користел развивач кој сака да ја креира или измени апликацијата што го создадовте со Android Studio. Интересната работа во врска со Android Studio е тоа што тој симулира или емулира виртуелни уреди со која било верзија на Android. Тоа е дека можеме дури и да стартуваме стара верзија за да можеме да ја активираме таа АПК-апликација што е поддржана, па само по себе тоа е поцелосно искуство.

Овие би биле најосновните чекори:

 • Toе инсталираме Android Studio: Веб-страница на Google
 • Ние инсталираме Android Studio на компјутер
 • Започнуваме виртуелен уред за да се имитираме
 • El АПК што ја преземавме, ја носиме во папката Алатки во директориумот Android Studio SDK
 • Ние би отишле во папката каде што е АПК и ја започнуваме оваа команда со администраторски права со командата Windows:

ADB инсталирајте име на датотека.apk

 • Каде filename.apk ќе биде името на apk што сакаме да го додадеме на списокот со виртуелни уреди

Ова е Android Studio

El Најголемиот хендикеп на оваа операција е што недостасуваат некои важни точки како „Услугите на Google Play“, па освен ако не е многу едноставна апликација, бидејќи сакаме да пуштиме АПК на многу популарна апликација, тоа ќе не чини да го имитираме искуството. Android Studio е навистина создаден за оние кои сакаат да ги тестираат своите апликации пред да ги објават конечните верзии во Play Store, но, по пат на тестирање на APK, се разбира дека можеме.

Стартувајте АПК-датотеки на компјутер со Chrome

Заварувач на АРЦ

И сега ќе се прашувате ако има каков било начин да не се повлече емулатор како споменатите со цел да се стартуваат АПК-датотеките. Да, постои и тоа е преку прелистувачот Chrome со наставка што ќе ни овозможи да го извршиме ова дејство.

Оваа алатка е создаден од развивачи на софтвер за оперативниот систем Андроид. Значи, тоа ни овозможува преку Chrome да ги имитираме АПК-адресите дури и во други оперативни системи како што е MacOS, сè додека го имаме инсталирано истиот прелистувач.

до може да стартува APK-датотеки во Chrome мора да ги провериме следниве чекори:

 • Инсталирајте го прелистувачот Chrome и одете во ARC Welder: Продолжување за преземање
 • Ние додаваме ARC заварувач на Chrome
 • Преземете ја АПК на нашиот компјутер или лаптоп
 • Избираме таблет или мобилен на кој сакаме да ја активираме апликацијата
 • Кликнете на копчето за тестирање за да проверите дали апликацијата работи добро
 • Кликнете на «Стартувај апликација»

Сега можеме започнете го АПК на нашиот компјутер и со тоа уживајте или тестирајте ја таа апликација на нашиот компјутер. Сега треба само да избереме кој од прикажаните методи може да ве интересира најмногу. Ние отворено ги препорачуваме Bluestacks затоа што едноставно мора да преземеме, инсталираме и да се најавиме на нашата сметка на Google за да продолжиме со инсталирање на APK од интегрираната Play Store или APK преку наведениот метод.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.