[ВИДЕО] 3 скоро магични активности што можете да ги направите со Google Lens

Големиот G и дава сè поголем приоритет на вештачката интелигенција во апликациите како Google Lens и затоа ние ќе научиме 3 скоро магични дејства што можете да ги направите со оваа апликација.

Ако всушност дури и во Android 12 веќе ќе имаме можност, претпоставуваме дека во Pixel и другите мобилни телефони, на користете го прегледот на неодамнешните апликации за да можете да го фатите текстот што сакаме да го преведеме, мора да бидеме свесни дека со Google Lens ќе имаме апликација за добро време. Одете за тоа.

Снимајте текст со камерата на Google Lens

Извлечете печатен текст од хартија

Ако секојдневно се занимаваме со текстови на печатена хартија, можеме да ги фатиме без да мора да ги печатиме или едноставно да ги ретушираме за да добиеме подобра копија. И, всушност, 3-те активности што ќе ни овозможат да се справиме прекрасно со текстови, документи и повеќе ќе бидат тука.

 • Отвораме Google Lens
 • Ние се фокусираме со камерата кон документот или хартија
 • Чекаме неколку секунди и магијата ќе почне да се одвива
 • Seeе го видиме обележаниот текст и сега можеме да избереме дел
 • Или само копираме сè
 • Отвораме документ Word и го залепиме

Преведете текст од која било страница, мрежа, апликација ... со слика на екранот

Преведете го текстот на екранот

Оној што можеме да го земеме снимките на екранот со нашиот мобилен телефон ни овозможуваат да избереме, па дури и да ги издвоиме преведете текст од апликации што не го дозволуваат тоа стандардно. Пример би бил Фејсбук или дури мем или стрип што го имаме на сликата и сакаме да го преведеме.

 • Ние фаќаме слика на стрип или мем
 • Го лансиравме Google Lens
 • Ја отвораме зафатената слика
 • Кликнуваме на снимање текст и магијата ќе започне да се одвива

Дозволете му на Објективот да ги заврши домашните задачи за вас

Вршење домашна задача Google Lens

Во долниот таб на Google Lens имаме оддел посветен на Објективот што ја прави домашната задача за вас. И практично, она што го прави е да бара прашања и да ги идентификува со својот AI за да одговори на нив со резултатите од пребарувањето.

 • Стартувајте Google Lens
 • Долно јазиче и бараме да си ја завршиме домашната задача
 • Со камерата за леќи се фокусираме на нашата тетратка на вежби или книга
 • Ја поставуваме камерата на прашањето, и Lens го идентификува
 • Сега го имаме резултатот на дното да кликнеме на него за да не однесеме до одговорот

3 скоро волшебни активности на „Леќа на Google“ дека кога ги знаеме, тие можат да ни заштедат многу време. Особено во управувањето со документи. Во случај да ни донесат копија во иста класа, можеме да ја повлечеме оваа апликација за да ја пренесеме на нашиот мобилен и да ја испечатиме по ретуширање или прилагодување.

Google Lens
Google Lens
Развивач: Google LLC
цена: слободен

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.