Како да го инсталирате дигиталниот сертификат на телефон со Android

Дигитален сертификат на Андроид

Дигиталниот сертификат Стана еден од најпопуларните софтверски и безбедносни елементи во последно време и е крајно неопходно да може да се извршат мноштво процедури од сите видови преку нашите мобилни уреди, без потреба да се обраќаат на кој било вид јавна администрација.

Затоа, особено е интересно што можеме да го инсталираме нашиот дигитален сертификат и на нашиот телефон. Ние ви покажуваме како можете да го инсталирате Дигиталниот сертификат на вашиот Андроид телефон на најлесен можен начин и така можете да извршите безброј процедури на најбрз и најбезбеден начин.

Што е дигитален сертификат?

За да може да се фатиме за работа со оваа curубопитна технологија, што помалку од првото Ајде да разјасниме со каков тип на софтвер работиме. Слушнавте безброј пати за дигиталниот сертификат, всушност многу веб-страници на јавните администрации, без разлика дали се локални или државни, ви нудат можност да го користите овој механизам за идентификација за да можете да ги извршувате процедурите по електронски пат. Сепак, многу е веројатно дека не знаете за што зборуваат, и затоа сме денес тука, за да ве научиме што е дигитален сертификат.

Дигитален сертификат за FNMT (фабрика за национална валута и поштенска марка) Тоа е начин да се идентификувате на која било веб-страница на безбеден начин. Очигледно, таа не е наменета за внесување на вашата сметка на Инстаграм, туку кога оваа веб-страница содржи информации што се особено чувствителни за приватноста на корисникот, како што се Министерството за финансии, ДГТ или Дежурниот градски совет. Во суштина тоа е како нашата дигитална идентификација, како нашиот DNI во форма на софтвер. На кратко, тоа е целосна идентификација на вашата личност дигитално, како што може да биде вашата лична карта кога имате намера физички да се легитимирате некаде. Ова е фантастично за да можеме да ги насочите нашите постапки од сите видови.

Добијте дигитален сертификат од Андроид

Имаме можност да го добиеме нашиот дигитален сертификат директно преку Андроид уред, нешто што во голема мера ќе ги забрза постапките. До неодамна беше можно да се добие дигитален сертификат само преку компјутери и со прилично сложени услови што направија многу корисници да се откажат од обидот. Сепак, неверојатно е колку можеме лесно да го добиеме Дигиталниот сертификат директно преку Андроид користејќи го системот што Националната фабрика за валути и поштенски марки ни го стави на располагање, за ова треба да ја преземеме следнава апликација:

Инсталирајте сертификат

Откако ќе влеземе во апликацијата, таа ќе ни понуди само две опции: Барање / Барања во очекување. Во овој случај, она што ќе го направиме е следново:

 1. Ние ги добиваме коренските сертификати од FNMT и ги инсталираме во нашите Андроид со преземање од Google Play Store.
 2. Ние ја отвораме апликацијата за да добиеме сертификат од FNMT
 3. Кликнете на копчето «Барање»
 4. Ние ги пополнуваме податоците што одговараат на нашиот DNI или NIE, нашето прво презиме и е-пошта што ќе ни требаат подоцна.
 5. Избираме овластена канцеларија за регистрација за да го докажеме нашиот идентитет лично и ќе одиме со нашиот DNI и кодот што ни го испратија на DNI.
 6. Откако ќе се докаже нашиот идентитет, се враќаме на апликацијата и кликнуваме на „Барања во очекување“
 7. Сега можеме да го преземеме нашиот Дигитален сертификат на најбрз начин

Како што гледате, Во сите случаи, од суштинско значење е да се идентификувате лично со вашиот DNI или NIE за да го овластите преземањето, можете да ја најдете интерактивната мапа на канцеларии каде што можете да го докажете вашиот идентитет за дигиталниот сертификат на интерактивната канцеларија мапа.

Работата не завршува тука, за да продолжите да го инсталирате вашиот дигитален сертификат со следниве чекори:

 1. Преземете го од линкот на апликацијата за која порано зборувавме
 2. Кликнете на прифати и "Апликации и VPN"
 3. Willе се инсталира брзо и лесно

Препорачуваме да го инсталирате сертификатот во коренот на уредот со Android или на мемориската картичка SD, бидејќи Сертификатите добиени во Андроид не можат да се извезуваат, само да се бришат и увезуваат, така што нема да можеме да ги користиме на други уреди.

Преземете од компјутер и инсталирајте на Android

Очигледно, ние исто така можеме да го преземеме FNMT дигиталниот сертификат за физичко лице директно на компјутер и да го инсталираме подоцна на нашиот уред со Android, всушност ми се чини најинтересен начин да имаме неколку резервни копии секогаш достапни и со тоа да се осигураме дека никогаш нема да изгубиме овој важен сертификат. Првото нешто е да се знае што Компатибилни прелистувачи за да добиете дигитален сертификат FNMT на компјутер со Виндоус:

 • Mozilla Firefox
 • Google Chrome
 • Microsoft EDGE
 • Опера

Сепак, за ова прво ќе треба да ги инсталираме коренските сертификати на FNMT директно на нашиот компјутер, како и на останатите датотеки потребни за оваа задача. ФНМТ создаде Конфигуратор на FNMT што ќе ни ја олесни задачата многу полесно, и она што го прави е да инсталира сè што ни треба што е можно побрзо и автоматски.

Откако ќе го преземеме и ќе ги инсталираме сите потребни компоненти за да го инсталираме нашиот дигитален сертификат на компјутерот што го избравме, едноставно ќе продолжиме со следниве чекори:

Веб FNMT

 1. Влегуваме во мрежата за да го побараме дигиталниот сертификат.
 2. Ние го воведуваме нашиот DNI или NIE
 3. Ние го внесуваме нашето прво презиме како што се појавува на DNI или NIE
 4. Ја внесуваме нашата е-пошта и ја конфигурираме веднаш подолу
 5. Сега го притискаме копчето «Испрати барање»

Откако ќе го испратиме барањето, ќе се генерира код за апликација и веќе ќе ги извршиме првите чекори за добивање на дигитален сертификат. Следниот чекор е тоа се идентификувате лично со вашиот DNI или NIE За да го овластите преземањето, можете да ја најдете официјалната мапа на канцелариите каде што можете да го докажете вашиот идентитет за дигиталниот сертификат на оваа интерактивна канцеларија мапа.

Конечно отиде во Веб-страница за преземање на сертификат FNMT каде што ако правилно сте го акредитирале вашиот идентитет преку гореспоменатите канцеларии, ќе можете да го преземете сертификатот со внесување на вашиот DNI или NIE, првото презиме и кодот на барањето што ви ги испратиле преку е-пошта.

Сега е време да го инсталираме Дигиталниот сертификат, во Андроид, кога ќе го добиеме преку компјутер. За ова ќе одиме во делот на «Администрација на сертификати» во делот «Безбедност» во веб-прелистувачот што го користевме за преземање на Дигиталниот сертификат. Потоа, ќе кликнеме на опцијата «Извоз на сертификат со приватен клуч». Во овој чекор, ќе ни овозможи да му доделиме лозинка на дигиталниот сертификат во формат .PFX, Ако го преземете во формат .CER, ќе го сторите тоа погрешно и препорачуваме да се вратите на почетокот.

Да го инсталираме на нашиот уред со Android ние едноставно треба да ни ја испратиме таа датотека .PFX што ја презедовме преку било кој тип на платформа. Препорачувам да го зачувате во Google Drive за секогаш да имате резервна копија, но можете да го испратите на вашиот уред со Android преку е-пошта или Телеграм, откако ќе го притиснете, следете ги следниве чекори:

 1. Кликнете и преземете ја датотеката .PFX
 2. Кликнете на прифати и "Апликации и VPN"
 3. Willе се инсталира брзо и лесно

И, тоа е колку лесно сте го набавиле Дигиталниот сертификат преку вашиот компјутер и успеавте да го извезите за да го имате на располагање на Андроид и каде што сакате. Оваа постапка не може да се направи обратно, бидејќи Сертификатите добиени во Андроид не можат да се извезуваат, само да се бришат и увезуваат, така што нема да можеме да ги користиме на други уреди.

Користете DNIe на Android

Иако дигиталниот сертификат е најкорисен, За да излеземе од неволја, можеме да го користиме читачот на NFC на уредот со Android за да се идентификуваме преку DNIe. За да го направите ова, првото нешто што мора да направиме е да ја преземеме соодветната апликација:

Сега мора да се осигураме дека ја имаме лозинката што ни ја даваат кога ќе добиеме ДНИ во тоа време и ги извршуваме следниве чекори:

Андроид DNIe

 1. Отворете ја апликацијата и изберете каде сакате да се најавите
 2. Изберете ја целта на идентификацијата
 3. Идентификувајте се со вашиот DNIe
 4. Внесете го ПИН-пристапот што ви го дадоа во полициската станица кога го направивте вашиот DNIe

Сега автоматски ќе пристапите до услугата што ја одбравте на најбрз и најлесен начин, така што ќе бидете целосно идентификувани со вашата лична карта. За жал, во моментот нема многу администрации што имаат апсолутна компатибилност со DNIe, иако сигурно тие ќе растат наскоро со оглед на потребите на корисниците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Блог на Actualidad
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.